HSK je, nakon redovita godišnjeg trodnevna zasjedanja u Zagrebu, uputio i Apel za zaštitu povijesnih i kulturnih stečevina i hrvatskih nacionalnih vrijednosti.
Upozorio je da u Hrvatskoj nema svestrano osposobljene ustanove koja bi se bavila rješavanjem položaja iseljenika i njihovih teškoća i pridonosila njihovu povezivanju s maticom zemljom. Također poziva da se Hrvatima u BiH pruži svekolika pomoć kako bi u njoj ostvarili prava koja su im sada ograničena ili uskraćena.
HSK u prihvaćenoj Rezoluciji ističe da pomno prati politička i društvena gibanja u Domovini, ali ostaje izvanstranačkom institucijom otvorenom svim Hrvatima izvan Hrvatske. HSK će Vladi ponuditi suradnju iskusnih stručnjaka kako bi se osmislila i počela provoditi djelotvorna politika u korist povezivanja domovinske Hrvatske s Hrvatima izvan granica Hrvatske. Također izražava nadu da će na izborima pobijediti ona stranka i kandidati koji će biti spremni za konstruktivno razmatranje i primjenu tog prijedloga
Predsjednik HSK-a Boris Mikšić na konferenciji za novinare istaknuo je da je Kongres na prekretnici i dodao da ga u budućnosti očekuje puno posla kako bi se ojačalo jedinstvo domovinske i iseljene Hrvatske, promicalo globalno hrvatstvo, zaustavila rasprodaja Domovine i omogućio dostojanstven povratak iseljenika u nju.
Zadarskom nadbiskupu Ivanu Prenđi dodijelio je ovogodišnje priznanje HSK za povezivanje domovinske i iseljene Hrvatske, a za 50-godišnje promicanje hrvatskih nacionalnih interesa u svijetu priznanje HSK pripalo je Anđelku Tomasoviću iz Adelaidea u Australiji.
Glasnogovornik HSK Šimun Šito Ćorić zauzeo se za bolju zastupljenost hrvatskih iseljenika u Hrvatskom saboru, te uvođenje dopisnog glasovanja za iseljenike. HSK nije zadovoljan brigom za Hrvate u iseljeništvu i u BiH, kao ni njihovom medijskom zastupljenošću, rekao je Ćorić, izrazivši nadu da buduća hrvatska vlast ne će zaboraviti na interese Hrvata u iseljeništvu i BiH.