Tijekom konferencije "Sestrinstvo u proširenoj Europi: međusobno priznavanje kvalifikacija, mobilnost, obrazovanje i regulativa", članovi sestrinskih udruga iz starih i novih zemalja članica Europske unije upoznali su domaćine s položajem sestara i problemima s kojima su se susretali prilikom priključenja Uniji.
"Za nas je posebno znakovito iskustvo Poljske kod koje EU nije 'prepoznala' europski sustav obrazovanja, sličan našemu, već je u svojoj direktivi istaknula da je minimum edukacije za medicinsku sestru deset godina općeg obrazovanja plus tri visokog, s tim da je u EU i srednjoškolsko obrazovanje obvezno", istaknula je Šimunec.
Kod nas tek nešto više od 15 posto sestara ima visoko obrazovanje i time zadovoljava standarde EU, a unatoč njihovoj velikoj motivaciji nije im omogućeno studiranje uz rad, već samo trogodišnje redovno studiranje.
"Neće se našim sestrama ništa dogoditi ulaskom u EU, one neće ostati bez posla i radit će kao i dosad, ali one koje to žele trebaju se školovati, pa i ako ostanu raditi u Hrvatskoj", napomenula je Šimunec.
Istaknula je kako Komora već godinama traži da se sestrama omogući školovanje uz rad po sustavu tzv. premošćivanja koji postoji u cijeloj Europi jer je "iluzorno očekivati da sestra koja već deset-petnaest godina radi ide na redovni studij, kao da nikad nije bila u bolnici".
Podsjetila je i da smo jedina zemlja u Europi koja nema visoko obrazovanje za primalje, a očekuje se od Ministarstva zdravstva i Ministarstva znanosti da donesu odluku i omoguće visoko obrazovanje i njima.