"Da, mislim da treba biti velika referenca o proširenju, ne samo o prošlim proširenjima, nego i o mogućnosti EU-a da uključi i druge zemlje ako te zemlje ispune kriterije", izjavio je Barroso na konferenciji za novinare, organiziranoj uoči predstojećeg summita EU-a u četvrtak i petak u Bruxellesu. Jedna od tema summita bit će i tekst Berlinske deklaracije koja treba biti donesena na posebnom summitu 24. i 25. ožujka u Berlinu. U deklaraciji bi trebala biti nabrojena dosadašnja postignuća, ali i budući ciljevi EU-a.
"Proširenje Europske unije, ja bih rekao ponovno ujedinjenje Europe, jedno je od najvećih postignuća u svjetskoj povijesti. Trebamo biti ponosni na to i bilo bi čudno da to ne spomenemo", rekao je predsjednik Europske komisije.
Barroso je pozvao čelnike zemalja članica da se dogovore oko obvezujućeg cilja da do 2020. godine 20 posto energetskih potreba u EU-u bude iz obnovljivih izvora.
"Manje je važan postotak koji ćemo fiksirati, 17, 20 ili 25 posto, ali je važno da ti ciljevi budu obvezujući, a ne samo indikativni", rekao je Barroso. Pitanje zajedničke energetske politike i zaštite okoliša bit će glavne teme europskog summita krajem ovoga tjedna.
Između zemalja članica postoji načelna suglasnot oko prijedloga Komisije, ali zasad nema suglasja treba li te ciljeve utvrditi kao obvezujuće.
"Ovo će biti prilika za europske čelnike da namjere pretvore u djela, riječi u akcije", rekao je predsjednik Komisije, dodajući da se Europa treba okrenuti prema gospodarstvu s niskom razinom emisije ugljičnog dioksida i da treba nastojati u što je moguće većoj mjeri smanjiti ovisnost o uvozu energenata.