U okviru priprema za summit, ministri će razgovorati o pitanjima zajedničke energetske politike i zaštite okoliša. Europska unija nastoji stvoriti zajedničku energetsku politiku koja bi jamčila sigurniju opskrbu energentima, manju ovisnost o uvozu te čišći okoliš.
U tom kontekstu razgovara se o prijedlogu Europske komisije o razdvajanju energetskih tvrtki na distributere i proizvođače energije, što bi trebalo povećati konkurenciju i na taj način dovesti do sniženja cijena.
Drugi prijedlog odnosi se na korištenje obnovljivih izvora energija. Predloženo je da se EU obveže da će do 2020. godine povećati udio obnovljive energije na 20 posto, što bi pridonijelo smanjenju emisije stakleničkih plinova i ovisnost o uvozu energenata iz Rusije. Načelno se svi slažu s tim ciljem, ali još nema suglasnosti da bi trebali taj cilj utvrditi kao obvezujući.
U vanjskopolitičkom dijelu sastanku razgovarat će se o mogućnosti nastavka pomoći palestinskoj vladi. U Europskoj uniji još nema suglasnosti u pogledu nastavka te pomoći i Bruxelles i dalje traži da Hamas prizna Izraelu pravo na opstojnost.
Ministri EU-a trebali bi još jedanput pozvati Iran da prestane s aktivnostima obogaćivanja Irana te razmotriti pitanje povećanja pomoći za vojnu misiju Afričke unije u sudanskoj pokrajini Darfur.
Što se tiče zapadnog Balkana, ministri će se ovaj put pozabaviti Bosnom i Hercegovinom. Očekuje se da će ministri u zaključcima pozdraviti formiranje vlade u BiH te odluku o produžetku mandata Ureda visokog predstavnika međunarodne zajednice.
Na rubu ministarskog sastanka u utorak će se održati sastanak Vijeća za stabilizaciju i priduživanje EU-Hrvatska te sastanak Trojke EU-a sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem.