Iranskog predsjednika na zračnoj luci u Rijadu dočekao je saudijski kralj Abdulah bin Abdul Aziz zajedno s princom Bandarom bin Sultanom, glavnim tajnikom saudijskog Vijeća za nacionalnu sigurnost, poznatom po svojoj bliskosti s Bushevom administracijom.
"Iran i Saudijska Arabija dvije su velike zemlje koje žele ojačati i proširiti bilateralne odnose na osnovi međusobnog poštovanja", rekao je Ahmadinedžad prije odlaska iz Teherana.
Kako javlja Arab News, Ahmadinedžad i saudijski dužnosnici razgovarat će o situaciji na Bliskom istoku, razvoju događaja u regiji i islamskom svijetu općenito, a na vrhu dnevnog reda su Libanon i Irak.
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Mohamed Ali Hoseini objavio je ranije u subotu da su Sjedinjene Države predložile Teheranu razgovore o stanju u Iraku.
Sjedinjene Države prekinule su diplomatske odnose s Teheranom prije 27 godina i dosad su odbijale izravne razgovore s iranskom vladom.
Washington je početkom tjedna izrazio spremnost sudjelovati zajedno s Iranom na konferenciji o stanju u Iraku koja se planira za 10. ožujka u Bagdadu. Bijela kuća nije isključila ni bilateralne razgovore s predstavnicima vlade u Teheranu o toj problematici.
"Što se Iraka tiče, naše je stajalište vrlo jasno: svi bismo trebali pomoći iračkoj vladi da uspostavi punu sigurnost", rekao je Ahmadinedžad.
"Glede Libanona, treba poštovati volju libanonskog naroda i podržat ćemo neovisnost i proces jačanja nacionalnog jedinstva", dodao je.
Iran podržava libanonski Hezbolah, koji želi srušiti libanonsku vladu koja ima potporu SAD-a i Saudijske Arabije. Iran ima i bliske veze sa šijitskim političkim strankama u Iraku i Washington ga optužuje da podržava tamošnje šijitske milicije.
Diplomatski izvori dodaju da će tema razgovora u Rijadu biti i kontroverzni iranski nuklearni program zbog kojeg je Vijeće sigurnosti UN-a Iranu u prosincu uvelo sankcije i zaprijetilo daljnjim koracima ako u roku 60 dana ne zaustavi nuklearne aktivnosti.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) objavila je prošli tjedan da je Iran povećao aktivnosti na obogaćivanju urana umjesto da ih zaustavi.
Ahmadinedžadov posjet Saudijskoj Arabiji analitičari smatraju neobičnim.
Sunitska Saudijska Arabija blizak je regionalni saveznik Sjedinjenih Država, koje šijitski Iran smatra "Velikim Sotonom", a krvavi etnički sukobi između sunita i šijita u Iraku polariziraju i odnose između Rijada i Teherana.