"To je u određenoj mjeri loša vijest za Hrvatsku koja je na dobrom putu da uđe u Uniju, no mislim da su u Zagrebu realistični i da su svjesni te teškoće", rekao je Missiroli koji dodaje da na osnovi izvješća Europske komisije iz studenog prošle godine smatra da sadašnje članice očekuju usporavanje procesa širenja.
"Za Hrvatsku je dobra vijest da su pregovori s njom potpuno odvojeni od pregovora s Turskom, pa će u iduće dvije tri godine imati mogućnost da u skladu s vlastitim mogućnostima napreduje prema ispunjenju svih pristupnih uvjeta", rekao je Missiroli, dodajući da bi se rješenje institucionalnog pitanja u EU moglo naći 2009. godine, te da bi Hrvatska odmah bila spremna za ulazak.
"Zato nije slučajnost da se kao datum spominje 2010. godina ili kasnije", naveo je Missiroli.
Dodao je da je Hrvatska na mnogim područjima zapravo za EU bila spremnija od Bugarske i Rumunjske, no da su te dvije države imale sreću jer su pristupni ugovori s njima potpisani mjesec dana prije negativnih rezultata referenduma o europskom ustavu u Francuskoj i Nizozemskoj. U suprotnom bi se, rekao je Missiroli, našla u istoj skupini pristupnica s Bugarskom i Rumunjskom, te ušla u EU zajedno s njima.
"Da, to je nepošteno prema Hrvatskoj, ali radi se o događajima koji su se proteklih godina već dogodili i sada je to nemoguće promijeniti", rekao je Missiroli za ljubljanski "Dnevnik".