U središtu razgovora bili su bilateralni odnosi dviju zemalja te mogućnosti njihova unapređenja posebno na gospodarskom, kulturnom i znanstvenom polju, kaže se u priopćenju.
Razmatrana su konkretna područja gospodarske razmjene, naročito u transportu, industriji i energetici, pri čemu je egipatska strana izrazila zanimanje za jače korištenje hrvatskih luka, poglavito luka Rijeke i Ploča, dodaje se u priopćenju, te se navodi da je govora bilo i o pripremama za održavanje 3. zajedničke sjednice hrvatsko-egipatskog Odbora za gospodarsku suradnju koja bi se uskoro trebala održati u Zagrebu.
Kako se kaže u priopćenju MVPEI-ja, u susretu Grabar-Kitarović s njezinim egipatskim kolegom ocijenjeno je kako je gospodarska suradnja kontinuirano u porastu te je uzajamno konstatirana želja za njezinim daljnjim intenziviranjem. Razmatrana je i suradnja u multilateralnim okvirima, posebice u sklopu UN-a i Barcelonskog procesa, a ministrica Grabar-Kitarović je pritom zahvalila na potpori koju je Egipat dosad pružio Hrvatskoj za uključenje u Pan-Euro-Med sustav kumulacije porijekla, priopćeno je.
Razgovaralo se o aktualnim pitanjima u području Bliskog istoka i Sjeverne Afrike, navodi se u priopćenju, a Grabar-Kitarović je svog egipatskog kolegu upoznala s hrvatskim doprinosom mirovnim misijama pod mandatom Vijeća sigurnosti UN-a te sudjelovanju Hrvatske u brojnim mirovnim misijama diljem svijeta.
Hrvatska je ministrica izvijestila Gheita o kandidaturi Hrvatske za nestalno članstvo u Vijeću sigurnosti za razdoblje 2008./2009. godine, te se osvrnula na aktualnosti procesa pristupanja Hrvatske EU-u i na regionalna pitanja u jugoistočnoj Europi, stoji u priopćenju MVPEI-ja.