Cilj je konferencije, koju organiziraju udruge Zamisli i Znam (iz Primorsko-goranske županije) te Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Rijeci, predložiti akte kojima će se visoka učilišta u Hrvatskoj obvezati na pokretanje službe potpore studentima s invaliditetom.
Na konferenciji sudjeluju predavači iz Velike Britanije, Belgije, Švedske i Slovenije, a održava se uz potporu Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.
U Zagrebu trenutno ima stotinjak studenata s invaliditetom, a podaci o njihovu ukupnom broju u Hrvatskoj još nisu poznati jer ne postoji jedinstveni registar, rekla je Valentina Crnjaković iz udruge Zamisli.
Istaknula je da se udruge zalažu za definiranje nadležnosti pojednih ministarstava, koja u Hrvatskoj zasad ne postoji, pa na fakultetima nisu definirani uvjeti studiranja za studente s invaliditetom.
Na hrvatskim bi fakultetima, uz osiguravanja pristupačnosti i uklanjanju fizičkih barijera, veću pozornost trebalo obratiti studentima s drugom vrstom invaliditeta, primjerice gluhih i slijepih.
Na konferenciji gosti predavači predstavljaju pozitivna iskustva razvijenih zemalja i ulozi sveučilišta u organizaciji pomoći studentima s invaliditetom, te pokazati primjere sveučilišnih akata o jednakom pristupu svim studentima.
O pozitivnim iskustvima govorili su Alan Hurst, predavač na Sveučilištu Centralnog Lancashirea u Prestonu (Velika Britanija) te Gaspar Haenecaert, koordinator stručne službe Flamanskog centra za studente s invaliditetom (Belgija).