Riječ je o izgradnji međunarodnog transportnog logističkog centra u okolici Zagreba, odnosno Velike Gorice, vrijednom 150 do 200 milijuna eura, koji bi trebao biti dovršen do kraja 2008. godine, kazao je Mikac ne želeći za sada iznositi detalje toga projekta.
Najavio je tek da bi trećinu vlasništva nad tim centrom imali državna i lokalna uprava te javna poduzeća, dok bi se ostali vlasnici tražili među privatnim investitorima, velikim, globalnim kompanijama, a među njima i kineskim kompanijama, koje žele dio svojih logističkih kapaciteta preseliti u Hrvatsku.
U sklopu tog projekta takvim će se kompanijama, dodao je, pokušati ponuditi što povoljniji uvjeti poslovanja, kako bi se, primjerice, povećala konkurentnost hrvatskih u odnosu na sjevernoeuropske luke.
Mikac je Hrvatsku predstavio kao moguću ulaznu točku kineskim gospodarstvenicima za tržišta Europske unije i CEFTA-e s više od 500 milijuna potrošača.
Ujedno, pozvao je kineske poduzetnike na ulaganje u hrvatske turističke kapacitete, a predstavljene su i mogućnosti poslovne suradnje s hrvatskim inženjerskim, brodograđevnim i građevinskim tvrtkama.
Kao jedan od primjera naveden je niskopodni tramvaj koji bi se, rečeno je, mogao koristiti za modernizaciju javnog prijevoza u kineskim gradovima.
Govoreći o gospodarskom stanju u Kini veleposlanik Wu Zhenglong je istaknuo kako ta zemlja sa 1,3 milijarde stanovnika, te godišnjim rastom BDP-a od prosječno 9,5 posto, ima vrlo dobre bilateralne odnose s Hrvatskom te da je kineskoj strani, iako u vanjskotrgovinskoj razmjeni bilježi značajan suficit, u interesu uravnotežiti razmjenu te poboljšati njenu strukturu.
Naime, kineski izvoz u Hrvatsku lani je premašio milijardu dolara, dok je Hrvatska u tu zemlju izvezla roba uz vrijednosti tek nešto većoj od 17 milijuna dolara.
Veleposlanik Wu Zhenglong je istaknuo i kako je kinesko tržište veliko i bez ikakvih prepreka za uvoz iz Hrvatske, dok Hrvatska ima vrlo dobar geografski položaj za pristup europskom tržištu zbog čega sve više kineskih gospodarstvenika koristi riječku i pločansku luku.
Sporazum o suradnji Agencije i Ured za trgovinu Kine ocijenjen je jednim od poteza produbljivanja gospodarske suradnje dviju zemalja.
Ured za trgovinu osnovan je pri kineskom Ministarstvu gospodarstva s ciljem promicanja trgovine, razvijanju međunarodne konkurencije, promociju kineskih tvrtki u svijetu kao i suradnje kineskih i stranih tvrtki. Ured pruža usluge i informacije o izvozu i uvozu kao i poslovne usluge dostupne u Kini.