Londonski Ftse indeks oslabio je 0,1 posto, na 6.374 bodova. Vrijednost frankfurtskog DAX-a gotovo se nije promijenila u odnosu na prethodno zatvaranje, na 6.977 bodova.
Bankarske dionice pritisnute gubitcima najviše su zaslužne za slabljenje europskih indeksa. Pritom su ponajviše oslabile dionice britanske banke Lloyds TSB, za 3,1 posto, nakon što su analitičari ocijenili da je rast bančinih prihoda usporio.
Analitičari tržišta dionica su pak mišljenja da je ono zrelo za predah. "Prošli smo bez ijedne 2-postotne korekcije od lipnja, i tržište će tražiti izgovor za ostvarivanje dobiti. Iran je u središtu pozornosti, a i nafta zajedno s njim", ukratko je ocijenio situaciju na tržištu Phillipe Gijsels, dionički strateg pri bruxelleskom Fortis Banku.
Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad u petak je kazao kako se Iran neće pokolebati u pogledu nuklearnog programa, samo dan nakon što je Teheran zanemario krajnji rok za prekid programa obogaćivanja urana koji mu je postavilo Vijeće sigurnosti UN-a.
Nadalje, pritisak na dionice stigao je i od objave Ifo indeksa poslovne optimističnosti u Njemačkoj, koji je zabilježio veći od očekivanog pad u veljači.
S druge strane, bilo je i dobitnika. Pritom se ponajviše isticao Alcatel-Lucent, čije su dionice poskočile 2,3 posto, nakon što je američka savezna porota ocijenila da je Microsoft Corp. povrijedio prava audio patenata u vlasništvu tog francusko-američkog proizvođača telekomunikacijske opreme. Morat će mu stoga isplatiti odštetu u visini 1,52 milijarde dolara.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,44 posto, završivši ovotjedno poslovanje na 18.188 bodova - najvišoj razini u posljednjih gotovo sedam godina.