Kako se navodi u priopćenju, Microsoft planira od suca u tome postupku prvo zatražiti opoziv takve odluke porote, a najavio je i žalbu pokaže li se potrebnim. U Microsoftu tvrde da takva presuda nema nikakve zakonske osnove te da je licencu za spornu tehnologiju već platio njemačkom Fraunhoferu.
Alcatel-Lucent je najvećeg svjetskog proizvođača softvera optužio za kršenje patenata vezanih uz standarde korištene za slušanje MP3 digitalnih glazbenih zapisa.
Prema riječima analitičara, takva presuda Alcatel-Lucentu omogućava potraživanje naknada od proizvođača softvera i hardvera koji podržava MP3 zapise, uključujući Appleov iPod i iTunes, a potencijalno su mu na udaru i Sony Corp., Creative Technology Ltd, te pružatelj glazbenih usluga Napster Inc.
Za Microsoft iznos od 1,52 milijarde dolara predstavlja 6-tjedni protok gotovine ili oko 15 centi po dionici, što će vjerojatno moći pokriti 'u hodu'.
"Iako se radi o ogromnom iznosu, ipak je manji od 4,5 milijarde dolara, koliko je Alcatel-Lucent prvotno potraživao, i ne predstavlja osobito veliki teret s obzirom na količinu gotovine u Microsoftovoj bilanci i pozamašnu količinu od oko milijardu dolara koliko mjesečno generira gotovine", ocjenjuje analitičar ulagačke tvrtke Goldman Sachs Rick Sherlund.
Iznos od 1,52 milijarde dolara utvrđen je na temelju 0,5 posto od cijene osobnih računala prodanih od sredine 2003.
Microsoft, pak, tvrdi da je za 16 milijuna dolara od njemačke organizacije Fraunhofer Gesellschaft kupio licencu za korištenje sporne MP3 tehnologije, te ističe da takva odluka otvara vrata za pokretanje pravne akcije protiv stotina drugih kompanija koje su učinile isto.
Mogli bi proći tjedni ili mjeseci prije nego sudac donese konačnu odluku, nakon čega bi žalba čitav slučaj mogla prolongirati na još barem godinu dana.
Glasnogovornica Alcatel-Lucenta Joan Campion kazala je kako je ta kompanija zadovoljna odlukom, no nije otkrila planira li slične tužbe pokretati i protiv drugih kompanija koje podržavaju MP3 tehnologiju. "Intelektualno vlasništvo smatramo najvećom vrijednošću, koju ćemo nastaviti braniti i štititi", kazala je ona.
Taj se slučaj odnosi na dva patenta, jedan registriran 1994., a drugi 1997. Microsoft i Alcatel spore se oko niza sličnih pitanja vezanih uz patente.