Istaknuto je to na današnjem predstavljanju mogućnosti uključivanja hrvatskog gospodarstva u programima EUMETSAT-a koje je organizirano u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK).
Izgradnja samo jednog satelita košta više od dvije milijarde eura, a u tom procesu sudjeluju mnogi izvođači i podizvođači. EUMETSAT pritom favorizira ponuđače iz zemljama članica, koji pak međusobno potpuno ravnopravno konkuriraju, rekao je voditelj EUMETSAT-ova Odjela za ugovaranje poslova William Seymour.
Svi pozivi na natječaje idu preko EUMITS-a, posebne internetske aplikacije, na kojoj je dosad registrirano 2.900 korisnika, izvijestio je Seymour.
Hrvatska je punopravna članica EUMETSAT-a od prosinca prošle godine.
Najveća prilika za hrvatske tvrtke je u ponudi softvera za komunikaciju satelita sa zemaljskim postajama te elektroničkih hardverskih komponenti, kaže ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda Ivan Čačić.
Uz softverske tvrtke, prema njegovim riječima, priliku za suradnju s EUMETSAT-om imaju i Institut Ruđer Bošković, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Brodarski institut, Geofizički zavod PMF i druge institucije.
Na prezentaciji je upozoreno i da bi, s obzirom na veliku vrijednost narudžaba EUMETSAT-a, eventualno sudjelovanje hrvatskih tvrtki bilo uspješnije kada bi one bile udružene i zajedno nastupale na natječajima.
Prema podacima iznesenim na skupu, satelitski podaci obuhvaćaju gotovo 90 posto svih postojećih meteoroloških mjerenja te su najtraženiji jer daju opsežni trenutni uvid u atmosferu i koriste se za prognostičke i razne komercijalne namjene.