Bit će to prvi službeni bilateralni posjet Litvi nekog hrvatskog predsjednika otkako su dvije zemlje stekle neovisnost. Mesić će s Adamkusom razgovarati u utorak popodne, a nakon susreta bit će potpisani Ugovori između Vlada Republike Hrvatske i Republike Litve o suradnji u području kulture i turizma.
U srijedu, drugog i završnog dana posjeta, Mesić će razgovarati s predsjednikom litavskog parlamenta (Seimasa) Viktorasom Muntianasom i ručati s premijerom Gediminasom Kirkilasom. Posjetit će sveučilište u Vilinusu i susreti se profesorima i studentima na tamošnjoj katedri za hrvatski jezik te održati predavanje na Institutu za vanjske poslove i političke znanosti u litavskom glavnom gradu.
Litva, jedna od prvih država koje su priznale RH (30. srpnja 1991.), daje punu političku potporu Hrvatskoj za primitak u EU. Dosljedno je podržavala odvajanje hrvatskih i turskih pregovora, a protivi se opterećivanju hrvatskih pristupnih pregovora otvorenim bilateralnim pitanjima s pojedinim zemljama Unije. Tijekom posjeta premijera Ive Sanadera u studenome 2005. godine Litva je iskazala spremnost u pružanju stručne pomoći Hrvatskoj u pregovaračkom procesu. Litva je pregovore počela 15. veljače 2000., a Uniju je primljena četiri godine poslije.
Kao članica Sjevernoatlantskog saveza, Litva u potpunosti podupire upućivanje pozivnice Hrvatskoj za ulazak u NATO 2008. i aktivno je lobirala za što povoljniji sadržaj završne deklaracije s proteklog NATO summita u Rigi. Litva zagovara individualni pristup, odnosno vrednovanje svake zemlje kandidata na temelju vlastitih postignuća u ispunjavanju kriterija za članstvo. Službeni Vilinius također cijeni sudjelovanje RH u stabilizacijskim snagama ISAF-a u Afganistanu. Litva je, naime, vrlo zadovoljna učinkovitošću hrvatskih vojnika u ISAF-ovom Pokrajinskom timu za obnovu (PRT) pod litavskim vodstvom u pokrajini Ghor, i pozdravlja iskazanu spremnost RH da u budućnosti preuzme vodstvo nad tim ili nekim drugim PRT-om.
Gospodarska suradnja Litve i Hrvatske bi se, blago rečeno, mogla opisati skromnom, a i u njoj RH bilježi vanjskotrgovinski deficit. U prvih deset mjeseci prošle godine razmjena je iznosila 14,3 milijuna dolara i već drugu godinu zaredom ne bilježi nikakav rast. Hrvatski izvoz u Litvu iznosi 5 milijuna dolara, što upućuje na slabu zainteresiranost hrvatskih tvrtki za poslovanje s litavskima. Litva je zemlja u gospodarskom zamahu, koja je u protekle tri godine nezaposlenost smanjila s 11 na 4,5 posto i u prošloj godini ostvarila gospodarski rast od 7 posto.
Hrvatsku je prošle godine posjetilo 15.000 turista iz Litve i taj se broj svake godine povećava za nekoliko postotaka, što bi dodatno mogao unaprijediti ugovor o suradnji na području turizma koji će biti potpisan tijekom Mesićevog boravka u Vilinusu.
Suradnja u području kulture bitno nadmašuje ekonomske odnose. Tako od 1997. na Katedri za slavensku filologiju Filološkog fakulteta Sveučilišta u Vilniusu djeluje lektorat za hrvatski jezik. Interes za dvopredmetni studij litavske filologije i hrvatskoga jezika na Filološkom fakultetu je sve veći, pa je tako u akademskoj godini 2006/2007. taj studij upisalo 15 studenata.