Blair je ustvrdio da Washington nije vršio pritisak na London da zadrži trenutnu brojnost svojih vojnika u Iraku, unatoč planu američkog predsjednika Georga W. Busha da u Irak pošalje dodatnih 21.500 američkih vojnika. Britanci se, naime, nadaju da će do sredine godine za nekoliko tisuća smanjiti broj vojnika u južnom iračkom gradu Basri, gdje ih je trenutno oko sedam tisuća.
"Imamo apsolutnu odgovornost da učinimo stvari kako treba. U potpunosti odbacujem da je uzrok poteškoća u Iraku vezan samo za predratno planiranje", izjavio je Blair za televizijsku kuću BBC.
Istaknuo je da su britanske snage uspješno obavile operaciju održavanja sigurnosti u Basri, gdje je sigurnosna situacija, tvrdi, drugačija od one s kojom se američke snage suočavaju u Bagdadu.
"Operacija koju smo vodili u Basri sada je završena, u nakani da se iračkim snagama prepusti održavanje i nadziranje sigurnosti u tom gradu", rekao je Blair.
Blair, koji je za rujan najavio odlazak s premijerske dužnosti nakon deset godina koliko je na čelu vlade, za svoju vanjsku politiku kaže da je uvelike zasjenjena njegovom ulogom Bushovog glavnog saveznika u nepopularnom iračkom ratu.
Odbacio je optužbe da mora snositi odgovornost za ubijene u Iraku.
"Ubili su ih ljudi koji namjerno koriste terorizam kako bi spriječili zemlju da stane na noge. To nije pitanje krivnje. Osjećam duboku odgovornost da situaciju učinim boljom", rekao je Blair.