Većina birališta zatvorila se, kao što je bilo planirano, u 19.00 sati po srednjoeuropskom vremenu, osim pojedinih na kojima je glasovanje produljeno kako bi svi birači mogli izvršiti svoju građansku dužnost.
Oko 2,9 milijuna birača biralo je 67 gradonačelnika i 317 predsjednika općina među 1.700 kandidata. Odaziv je bio oko 45 posto, jedan sat prije kraja glasovanja, prema procjenama političkih stranaka.
Za pobjedu se bore oporbeni socijalisti gradonačelnika Tirane Edija Rame i na državnoj razini vladajući demokrati premijera Salija Berishe.
Ovi lokalni izbori koje Europska unija (EU) pozorno prati, trebali bi biti pokazatelj ostvarenog demokratskog napretka u Albaniji. Organizacija za europsku suradnju i sigurnost (OESS) treba u ponedjeljak objaviti svoju ocjenu izbora.
Dobar tijek izbora je to važniji što su Tirana i Bruxelles u lipnju 2005. potpisali Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, što je prva etapa na putu albanskog ulaska u EU.
Od pada komunističkog režima 1991. godine, izbori u Albaniji su uvijek osporavani, a često su bili i praćeni incidentima koji su doveli u pitanje sposobnost te zemlje da organizira demokratsko glasovanje.
Ovoga puta lokalne izbore nadziralo je oko 4.000 domaćih i stranih promatrača i više od 5.000 policajaca koji su bili raspoređeni na 4.721 biralištu.
Prvi preliminarni rezultati nedjeljnih izbora očekuju se u ponedjeljak u jutarnjim satima.