Associated Press javlja kako se drugi dan operacije nad Bagdadom diže stup crnog dima dok američko-iračke snage ulaze u južnu četvrt Doru, snažno uporište sunitskih gerilaca. Američke snage pretražile su u srijedu kuću po kuću tri šijitska područja i ondje nisu naišle na otpor.
Iračko ministarstvo unutrašnjih poslova priopćilo je da su američke i iračke snage oko sedam ujutro po lokalnome vremenu pretražile četiri ključna područja glavnoga grada, i sunitska i šijitska, i ondje zaplijenile razno oružje i streljivo.
Za to su vrijeme britanske snage zatvorile južni grad Basru i dva granična prijelaza prema Iranu, ne bi li tako spriječile ulazak oružja jer Amerikanci tvrde da oružje ulazi preko Irana.
Reuters javlja da je zatvorena i granica sa Sirijom. Dužnosnik iračkoga ministarstva unutrašnjih poslova koji je želio ostati anoniman, rekao je da je zatvaranje četiriju iračkih graničnih prijelaza s Iranom i dvaju sa Sirijom stupilo na snagu u srijedu.
Američki dužnosnici odavno optužuju Siriju da omogućuje ulazak stranih boraca u Irak preko svoje duge i propusne granice
Prošli vikend Sjedinjene su Države pokazale dokaz o krijumčarenju oružja proizvedenog u Iranu preko granice u Irak.
"Plan zatvaranja granica stupio je na snagu noćas. Mnoge su kontrolne točke zatvorene, ali ne mogu potvrditi da su zatvorene sve", rekao je za Reuters glasnogovornik američke vojske potpukovnik Christopher Garver.
Zasad nema potvrde iz Teherana i Damaska, a obje zemlje tvrde da nisu umiješane u irački kaos.
Iran je najavio da će granice zatvoriti u roku od 72 sata. Američka vojska u srijedu je objavila da želi spriječiti dotok oružja i stranih boraca u Irak.
Irak uvjerava islamske zemlje da će nova sigurnosna operacija koju izvodi uz pomoć Sjedinjenih Država pomoći u zaustavljanju sektaškoga nasilja. Irački dužnosnici u Maleziji traže pomoć u obnovi svoje ratom uništene zemlje.
"Imamo snažna jamstva da će (sigurnosni) koraci biti uspješni", rekao je Khaled al-Attiya, zamjenik predsjednika iračkoga parlamenta na godišnjem sastanku parlamentaraca 57-člane Organizacije islamske konferencije (OIC) u Kuala Lumpuru.
"Ovaj plan dat će iračkim vlastima dovoljno snage da preuzme nadzor", rejkao je Attiya, jedan od čelnika dominantnoga šijitskog bloka u Iraku.
"Poslije će početi gospodarska i politička akcija kako bi se ojačala sigurnost, stabilnost i smanjila međuetnička napetost", rekao je nakon sastanka sa zamjenikom malezijskoga premijera Najibom Razakom.
Malezija predsjeda OIC-om, a svojevremeno se protivila američkoj invaziji na Irak. No Kuala Lumpur najavljuje da će rado sudjelovati u obnovi te zemlje.
Attiya je pozdravio ponudu Malezije i ostalih bogatih zemalja OIC-a da sudjeluju u obnovi Iraka i oživljavanju upropaštena gospodarstva.
"One mogu ulagati u Irak i to će sigurno smanjiti stopu nezaposlenosti. A to će smanjiti napetost u Iraku", rekao je zamjenik predsjednika iračkoga parlamenta.