Tom investicijom, kako je rečeno na svečanosti, bit će izgrađeno ili obnovljeno 28 objekata budućeg kampusa Sveučilišta u Mostaru, jedine visokoškolske ustanove u BiH na hrvatskom jeziku.
Potpredsjednica Kosor je istaknula da će realizacija projekata pomoći hrvatske Vlade Sveučilištu u Mostaru "značiti doprinos znanosti, ali i opstojnosti hrvatskog naroda u BiH". Ona je također rekla da je pomoć Hrvatima u BiH jedna od stalnih obveza RH te podsjetila da je hrvatska Vlada u 1006. financirala kulturne, zdravstvene i obrazovne projekte udruga Hrvata iz BiH u ukupnom iznosu od 26 milijuna kuna te dodala da će se takva vrsta potpore nastaviti i u 2007. godini.
Svečanosti polaganja temeljnog kamena i svečanoj sjednici Senata Sveučilišta u Mostaru nazočili su hrvatski ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac, hrvatski ministar financija Ivan Šuker, članovi Hrvatskog rektorskog zbora te predstavnici svih sedam bosanskohercegovačkih sveučilišta, a na početku svečane sjednice intonirane su i bosanskohercegovačka i hrvatska himna.
Ministar Primorac je rekao da će hrvatska Vlada "budno pratiti" investiciju u izgradnju sveučilišnog kampusa te pozvao Hrvate u BiH na zajedništvo. Primorac je posebice naglasio važnost odnosa između dviju susjednih zemalja - Hrvatske i BiH rekavši da "Hrvatska neće imati blagostanja dok u BiH ne bude blagostanja i dok Hrvati u BiH ne budu ravnopravni".
Uz rektora Sveučilišta u Mostaru Frana Ljubića, na svečanosti su govorili i predsjednik Hrvatskog rektorskog zbora Mateo Milković, te predsjednik rektorske konferencije BiH Stanko Stanić koji je ujedno i rektor Sveučilišta u Banjoj Luci.
Na svečanoj sjednici Senata počasni doktorat dodijeljen je profesoru zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva Branku Jerenu.
Među mnogobrojnim uglednicima iz javnog života BiH i Hrvatske svečanosti u Mostaru nazočio je i hrvatski veleposlanik u BiH Josip Vrbošić.