U akcijama na moru spašeno je 686 osoba, što je 57 osoba više nego prethodne godine. Poginulo je 28 osoba ili tri osobe više nego prethodne godine, ozlijeđeno je 37 osoba, a dvije su nestale.
Najviše akcija traganja i spašavanja odnosi se na pomoć posadama plovila koja su, uglavnom zbog kvara na motoru, plutala na moru.
Potonulih brodova bilo je tri puta manje nego godinu prije, a za polovicu manje bilo je sudara na moru i požara.
Tijekom 2006. trinaest su puta spašavane osobe koje su s brodica pale u more.
Kako navode iz Ministarstva, zabrinjava stalni trend porasta broja nastradalih kupača i ronilaca, unatoč stalnim upozorenjima i edukaciji. Tako su tijekom 2006. kupači spašavani 15 puta, 5 puta daskaši, 2 puta ronioci na dah i 10 puta ronioci s bocama.
Tijekom prošle turističke sezone na Jadranu nije bilo većeg nevremena, a sigurnosne mjere koje provodi Ministarstvo dale su rezultate, istaknuli su iz Ministarstva uz napomenu da je u 2006. smanjen broj traganja i spašavanja, iako je turista na našoj obali svake godine sve više, kao i plovila na moru.
Iz Ministarstva napominju da se najveći broj nezgoda na moru događa zbog nedovoljnog nautičkog iskustva, slabe opremljenosti brodica i postupanja posada koja nisu u skladu s pomorskim propisima i pravilima.
Svima koji izlaze na more stoga se savjetuje da redovito slušaju vremensku prognozu i pozorno prate promjene vremena te usklade plovidbu sa svojim nautičkim sposobnostima i znanjima.
Voditeljima brodica i jahta preporučuje se da povremeno obnove stečena znanja, kupačima da se pridržavaju pravila i da, ako nemaju dovoljno plivačkog iskustva, ostanu u granicama obilježenih i sigurnih kupališta.