Sporazumom što su ga predložili domaćini skupa Kinezi, sudionici pozivaju Sjevernu Koreju da u roku od dva mjeseca zamrzne rad ključnih nuklearnih postrojenja, uključujući i 5 megawatta snažan nuklearni reaktor u Yongbyonu te još četiri postrojenja, u zamjenu za pomoć u opskrbi energijom, izvijestila je sjevernokorejska novinska agencija Yonhap. Izvor koji je želio ostati neimenovan za agenciju dpa je kazao kako se sporazumom predlaže osnivanje pet radnih skupina koje bi nadzirale proces denuklearizacije u Sjevernoj Koreji.
Nacrt sporazuma kasno u četvrtak razmotrili su sudionici sastanka - predstavnik Sjeverne Koreje, SAD-a, Kine, Južne Koreje, Japana i Rusije. Glavni američki pregovarač Christopher Hill u petak će o tomu na radnome ručku razgovarati sa sjevernokorejskim kolegom Kim Kye Gwanom. Tijekom poslijepodneva planirano je još nekoliko bilateralnih sastanaka, među kojima i onaj između predstavnika američke i kineskog izaslanstva, te članova sjevernokorejskog i ruskog izaslanstva, izvijestio je AP.
Radne skupine trebale bi pratiti kako se odvija proces suspenzije sjevernokorejskog nuklearnog programa, pitanje kompenzacije za Pyongyang, te proces normalizacije diplomatskih odnosa između Sjeverne Koreje i Japana, prenosi japanska agencija Kyodo. Agencija doznaje kako su Kim i Hill uspjeli "znatno utjecati na ublažavanje" razmirica, prošli mjesec tijekom bilateralnog sastanka u Berlinu.
Promatrači smatraju kako je ovo važan pomak u pregovorima s obzirom da su sjevernokorejski dužnosnici "pokazali spremnost" na kompromis. Dužnosnici te zemlje navodno pregovaraju o razmjeni oko 500.000 tona nafte u zamjenu sa suspenziju rada nuklearnog reaktora u Yongbyonu te za nesmetane inspekcije predstavnika IAEA.
U Washingtonu je američka državna tajnica Condoleeza Rice izrazila "oprezan optimizam" da bi ova runda sjevernokorejskih pregovora u Pekingu mogla donijeti napredak. Pregovori o spornom nuklearnom programu Pjongjanga počeli su 2003. godine.