Oporbenjaci su prigovorili da 90 posto izvješća čini prepisivanje hrvatskih i međunarodnih propisa o nuklearnoj sigurnosti, a tek desetak redaka posvećeno je analizi stanja.
"Ovakvim izvješćem, koje uopće i nije izvješće, rađaju se sumnje u trošenje proračunskog novca i prikrivanje stvarnog stanja nuklearne sigurnosti. Ovakvo izvješće je vrijeđanje Sabora i svih djelatnika Državnog zavoda za nuklearnu sigurnost", ocijenio je Tonči Tadić (HSP).
Smatra da bi zastupnici i javnost trebali znati o aktivnostima Zavoda koji, tvrdi, marljivo obavlja svoj posao.
Isto misli i Jakša Marasović (HNS), koji pita je li kod izrade izvješća "primijenjen pristup kao za Rankovića da se u javnosti o tome ništa ne smije znati".
Da bi izvješće trebalo sadržavati konkretne pokazatelje, posebno s obzirom da u neposrednoj blizini hrvatske granice djeluju dvije nuklearke, po jedna u Sloveniji i Mađarskoj, smatra i Ivica Pančić (SDP).
Zanima ga kakva je reakcije Hrvatske na najave da će mađarska nuklearka, unatoč zastarjelosti, nastaviti s radom i nakon ove godine.
Damira Kajina (IDS) zanimalo je proizvodi li tvornica kamen-vune u istarskom Podpićanu radioaktivnu šljaku, te gdje će se smjestiti nuklearni otpad iz nuklearke Krško koji, sukladno sporazumu, Hrvatska dijeli sa Slovenijom.
Sabor je počeo raspravu o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije, koju će nastaviti nakon popodnevne stanke.