Domaćini hrvatskog šefa vlade su premijer Calin Popescu Tariceanu, predsjednik države Trajan Basescu i predsjednik Senata, gornjeg doma parlamenta, Nicolae Vacaroiu. S čelnicima zemlje koja se, zajedno s Bugarskom, nakon sedam godina priprema 1. siječnja pridružila Europskoj uniji, Sanader će razgovarati u petak.
Sjevernoatlantskom savezu (NATO) Rumunjska se pridružila tri godine ranije, u ožujku 2003. godine.
Rumunjska je uvijek davala punu potporu Hrvatskoj, a dvije su zemlje već 16. veljače 1994. godine potpisale Sporazum o prijateljstvu i suradnji.
Očekuje se da će Sanadera posebice zanimati kako je Rumunjska uhvatila korak s EU, završivši dugotrajne i složene pregovore, te što joj još predstoji učiniti.
Usprkos provedenim reformama, Rumunjskoj predstoji golem posao na području pravosuđa, sigurnosti hrane i posebice borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije.
Nakon pobjede na parlamentarnim izborima u studenom 2004. Tariceanu u svojoj vladi na mjesto ministrice pravosuđa postavlja Monicu Luisu Macovei koju analitičari smatraju najzaslužnijom što su se vrata Unije Rumunjskoj širom otvorila. Ona je unutar Državnog tužiteljstva oformila posebno, neovisno istražiteljsko tijelo - Nacionalni antikorupcijski odjel - koje je u godinu dana na sud poslalo 320 slučajeva. Među njima su bili bivši premijer, osam članova parlamenta, državni tajnici, gradonačelnici, direktori državnih tvrtki te vojni i policijski dužnosnici.
Europska komisija posebno naglašava to pitanje u pregovorima s budućim članicama Unije.
Iako je Rumunjska uz Bugarsku najsiromašnija članica Europske unije (njihov bruto domaći proizvod mjeren prema paritetu kupovne moći iznosi samo 33 posto europskog prosjeka), Rumunjska je zemlja čiji index ekonomske slobode, prema The Wall Street Journalu i The Heritage Foundation, pokazuje da ostvaruje poboljšanje veće od bilo koje druge zemlje na svijetu.
Da Bukurešt pokušava uhvatiti korak sa svijetom pokazuje i podatak da je prošle godine rumunjski software BitDefender, jedini svjetski proizvod i antivirusna aplikacija iz srednje i istočne Europe, uvršten među 100 najvažnijih hi-tech proizvoda u svijetu s oko 41 milijun korisnika u oko 180 zemalja. Do kraja 2010. BitDefender će steći više od dva posto svjetskog antivirusnog tržišta s godišnjom prodajom od preko 120 milijuna dolara.