Talinski sastanak ministara vanjskih poslova i obrane zemalja članica Američko-jadranske povelje (Hrvatska, Albanija, Makedonija) i baltičkih država (Estonija, Latvija, Litva), nastavak je procesa započetog tijekom hrvatskog predsjedanja Američko-jadranskom poveljom, u svrhu jačanja suradnje i razmjene iskustava u procesu pripreme za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu (NATO), priopćeno je iz MVPEI-ja.
Glavne teme sastanka bile su usmjerene na pitanja proširenja NATO-a u svjetlu predstojećeg summita 2008. godine, jačanje partnerstva, probleme regionalne suradnje i sigurnosti, te pitanja europske sigurnosti.
Grabar-Kitarović je istaknula kako je Hrvatska prepoznala jačanje savezništva s NATO-om kao ključni element u osiguranju sigurnosti i stabilnosti te jačanja demokracije i napretka u području jugoistočne Europe, ali i u širem euroatlantskom kontekstu.
Hrvatska je spremna pružiti svu potrebnu pomoć novim članicama Partnerstva za mir, nastavljajući i na taj način politiku jačanja regionalne suradnje, istaknula je Grabar-Kitarović, kaže priopćenje.
Ministrica je pozdravila jačanje NATO angažmana u misiji ISAF-a u Afganistanu. Hrvatski doprinos ISAF-u dugoročni je prioritet Vlade RH, istaknula je ministrica, izvijestivši okupljene ministre o odluci Hrvatskog sabora o povećanju broja predstavnika Oružanih snaga RH u Afganistanu na 200 tijekom 2007. godine, te na 300 tijekom 2008. godine.
Također je istaknula i razmatranje mogućnosti da Hrvatska, u okviru misije ISAF-a, preuzme i vođenje jednog Pokrajinskog tima za obnovu (PRT) kao i ostale oblike hrvatske pomoći u uspostavi i razvoju institucija društva u Afganistanu.
Također je prenijela poziv predsjednicima vlada zemalja sudionica Talinskog skupa za sudjelovanje na "Croatia Summit 2007: Europe's New South" - skupu predsjednika vlada zemalja članica EU i NATO-a, te zemalja jugoistočne Europe, koji će se 6. i 7. srpnja 2007. godine održati u Dubrovniku.
Kako je priopćeno iz Ministarstva obrane, održan je i radni sastanak ministara obrane na kojem se raspravljalo o zadaćama i izazovima oružanih snaga u svjetlu obrambene transformacije. Ministar Rončević istaknuo je odlučnost i spremnost Hrvatske za nastavak započetih reformskih procesa, dodavši pritom da Hrvatska, poput zemalja članica NATO-a, kao glavne prijetnje svojoj nacionalnoj sigurnosti vidi terorizam, širenje oružja za masovno uništenje te međunarodni organizirani kriminal, priopćeno je iz MORH-a.
Stoga Hrvatska danas izgrađuje tehnički moderne, rasporedive oružane snage koje će biti sposobne djelovati u cijelom spektru operacija zajedno sa saveznicima i partnerima, rekao je Rončević.
U prilog stabilizaciji regije u cjelini i njezine sigurnosti ide NATO-va odluka o prijemu Bosne i Hercegovine, Crne gore i Srbije u Partnerstvo za mir. Hrvatska takvu odluku pozdravlja i izražava svoju punu spremnost za suradnju kroz razgovore, razmjenu iskustava te pružanje neposredne i praktične podrške državama u regiji, priopćeno je iz MORH-a.