"Vlada u tom slučaju ostavlja 30-ak objekata u samom gradu koji se mogu koristiti za druge sadržaje, a vjerujem da bi građani Zagreba, koji su za tzv. novu bolnicu plaćali samodoprinos, takvu inicijativu prihvatili", kazao je Mesić.
Napomenuo je kako očito nema interesa da se bolnice sele izvan svojih prostora, budući da sve idu u proširenje kapaciteta i inovacije, pa tako i "novu bolnicu" treba prenamjeniti.
Mesić je izrazio zadovoljstvo obnovljenim odjelima bolnice Sveti Duh - moderno opremljenim Zavodom za kardiovaskularne bolesti, Odjelom za hitnu internu medicinu, te Odjelom za ginekološku kirurgiju, istaknuvši da se tako modernim odjelima ne mogu pohvaliti ni mnogo bogatije zemlje.
Ravnatelj bolnice Mladen Bušić podsjetio je da je Grad Zagreb u zadnje dvije godine u bolnicu Sveti Duh uložio preko 100 milijuna kuna, a uz već modernizirane odjele planira se i izgradnja centralnog hitnog prijema, po uzoru na hitne prijeme u bolnicama razvijenih zemalja.
"Pacijent će na jednom mjestu dobiti uslugu svih službi, a bez micanja iz ambulante u koju je zaprimljen", najavio je Bušić.
Sveti Duh je najstarija bolnica u Hrvatskoj koja ima kontinuitet djelovanja, a lani je proslavila 202. obljetnicu. Godišnje ambulantno primi oko 350.000 pacijenata, od čega se 26.000 hospitalizira.
Novinari su predsjednika Mesića upitali smatra li da tajne službe u Hrvatskoj koriste svoju poziciju da bi se pratili politički oponenti, na što je on odgovorio kako je o tome "nešto čitao u medijima, ali nema nikakvo službeno izvješće".
"Tražit ću da se pomno ispita svaki slučaj koji se spominje i ukoliko nađemo bilo gdje ili kod bilo koga da je prešao granicu dozvoljenog, bit će sankcioniran. Ne smiju se nikakve obavještajne službe, nikakva policija baviti politikom, oni imaju strogo zakonom propisane obveze i samo to i ništa drugo ne smiju raditi", istaknuo je Mesić.