"S jedne strane imamo veću proizvodnju, a s druge intenzivno radimo na uređenju tržišta, na eliminiranju zloporaba i nelegalnog trženja, i to je rezultiralo povećanim brojem klanja za oko 36 posto prošle godine u odnosu na 2005.", rekao je Čobanković.
Dodao je i da je smanjen uvoza mesa i to između 25 i 30 posto, dok povećanje uvoza žive stoke, odnosno odojaka, rezultira povećanim tovom i vlastitom proizvodnjom.
Budući da, kazao je, želimo jačati područje poljoprivrede i stočarstva, napravljen je operativni program razvoja svinjogojske proizvodnje, u sklopu kojeg su zasad odobrena tri projekta, a oko 40 ih je u fazi odobravanja.
Što se tiče interventnog otkupa, ministar Čobanković je kazao da ga nije previše iznenadio. "Riječ je uglavnom o svinjama iz seljačkog uzgoja, bilježi se smanjenje svinjokolje, a više od 50 posto viška svinja evidentirano je u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji. To ćemo riješiti i 'skinuti' s tržišta", kazao je Čobanković.
Otkupljivači svinja dobit će određene subvencije, ali to meso 60 dana neće moći staviti u promet. Većina tog mesa, rekao je ministar, završit će u prerađevinama i na taj će se način smanjiti uvoz mesa za prerađevine.
Procjenjuje se da bi se za otkup utrošilo između osam i devet milijuna kuna.
(Hina) xmvar yds