Trodnevno zasjedanje iza zatvorenih vrata Međunarodnog povjerenstva za zaštitu atlantske tune, koje obuhvaća 43 zemlje i područja uključujući Europsku uniju, bliži se kraju, izvijestili su dužnosnici japanske ribarske industrije.
Prema njihovim riječima, nakon prošlogodišnje odluke o smanjenju ukupne količine dopuštenog izlova tune, to bi tijelo sada trebalo utvrditi kvote izlova za svaku zemlju članicu.
U 2006. Unija je imala je najveće kvote, više od 57 posto ukupnog izlova tune. Slijede Maroko i Japan, čija je potražnja iznimno velika.
Japan je pak najveći svjetski potrošač tune, koji godišnje 'pojede' četvrtinu ukupnog svjetskog ulova te ribe. Ta zemlja planira svoj izlov bluefin tune do 2010. reducirati za 23 posto, na 2.175 tona.
Europska unija se složila sa smanjenjem svojeg izlova za 20,75 posto na 14.504 tone.
To je povjerenstvo na sastanku održanom u Dubrovniku u studenome prošle godine donijelo odluku o smanjenju ukupne količine dopuštenog izlova tune bluefin u Mediteranu i Atlantiku s 32.000 tona u 2006. na 29.500 tona u ovoj godini. Na tom je sastanku također dogovoreno smanjenje ukupne količine izlova na 25.500 tona do 2010.
Japan je prošloga tjedna bio domaćih konferencije koja je po prvi puta za isti stol okupila pet svjetskih regionalnih konzervatornih tijela koja predstavljaju 60 zemalja svijeta, na kojemu je dogovoreno jačanje suradnje u kontroli populacije tune u svim regijama svijeta.