"Ja sam se dobrovoljno javio za Bagdad jer sam vjerovao i još uvijek vjerujem kako je moguće da Irak napravi uspješnu tranziciju prema demokraciji", rekao je Negroponte na saslušanju u Senatu.
Negroponte, koji je bio prvi veleposlanik SAD u Iraku poslije američke invazije 2003., rekao je članovima senatskog Odbora kako će on predvoditi diplomatske napore za zaustavljanje nasilja između iračkih šijita i sunita, ako Senat potvrdi njegovo imanovanje za drugog čovjeka State Departmenta.
"Vjerujem kako bi neuspjeh u Iraku bio katastrofa za Iračane, za naše prijatelje u regiji i za Sjedinjene Države", naglasio je Negroponte, koji iza sebe ima iskustvo 40-godišnjeg rada u State Departmentu.
Odgovarajući na pitanja predsjednika odbora, demokratskog senatora Joea Bidena, Negroponte je kazao kako administracija neće inicirati pregovore na visokoj razini o stabiliziranju Iraka sa susjednim Iranom i Sirijom.
Ponovio je stajalište administracije kako je uvjet za dijalog s Teheranom zaustavljanje nukleranog programa, a za Siriju ispunjenje poznatih uvjeta, posebno zaustavljenje procijenjenog mjesečnog priljeva od 40 do 70 inozemnih boraca u Irak preko njezinih granica.
Ostavio je otvorenu mogućnost pregovora na nižoj razini sa Sirijcima, preko veleposlanstva SAD u Damasku. "Ta su im vrata uvijek otvorena. To je kanal, rekao bih", kazao je Negroponte.
Očekuje se da će Senat potvrditi njegovo imenovanje bez obzira na protivljenje planu administracije za slanje novih 21.500 vojnika u Irak.