Gandhi je bio čelnik indijskoga pokreta koji se borio za nezavisnost i oslobađanje od britanske uprave, a pokret Satyagraha nastao je u Južnoafričkoj republici u rujnu 1906.
Satyagraha je prerastao u pokret koji je pomogao da Britanci odu iz Indije, a nadahnuo je i južnoafričku borbu protiv rasne diskriminacije i bjelačkoga ugnjetavanja.
Osim nekadašnjega palestinskog ministra vanjskih poslova Nassera al Kidwe, na dvodnevnoj su konferenciji u indijskome glavnom gradu New Delhiju i dobitnici Nobelove nagrade nekadašnji poljski predsjednik Lech Walesa, Mohammad Yunus i Ahmed Kathrade.
Bivši zambijski predsjednik Kenneth Kaunda zatražio je od Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije da prekinu rat u Iraku.
"Pozivam predsjednika Busha i premijera Blaira da prekinu taj rat", rekao je. Vrijeme je da se ustane i kaže "ne ratu, onima koji vode u rat i trgovcima oružjem", rekao je Kaunda.
Čelnica indijske Kongresne stranke Sonia Gandhi i indijski ministar vanjskih poslova Pranab Mukherjee naglasili su važnost Gandhijeva pristupa u ovo doba.
"Pred nama je sada izazov da pronađemo kreativno nadahnuće u Gandhijevim postupcima i razvijemo satyagrahu prikladnu za ovo doba", rekla je Sonia Gandhi.
Očekuje se da će na završnoj sjednici u utorak govoriti i indijski premijer Manmohan Singh.