Okupljeni predstavnici 18-orice istaknuli su da EU ne treba "minimalno već maksimalno rješenje" koje će poboljšati i upotpuniti tekst iz 2004., a ne skratiti ga, prenosi španjolska agenciaj Efe.
Na sastanku u Madridu 18-orica su se dogovorila da se europska konstrukcija mora nastaviti, pa makar i različitim ritmom, dodaje španjolska agencija.
Sudionici madridskog sastanka objavili su da su "spremni slušati u konstruktivnom duhu prijedloge drugih država članica", prenosi agencija France presse.
Ustav EU na referendumu su odbacili građani Francuske i Nizozemske 2005. godine.
Sastanak u Madridu zamišljen je kao prigoda da pobornici ustava iznesu svoja stajališta. Kritičari, međutim, tvrde da sastanak nije donio ništa novog osim daljnjih podjela.
Sastanku su nazočili predstavnici Španjolske, Luksemburga, Njemačke, Austrije, Belgije, Bugarske, Cipra, Slovačke, Slovenije, Estonije, Finske, Grčke, Mađarske, Italije, Litve, Latvije, Malte i Rumunjske.
Španjolska i Luksemburg jedini su Ustav ratificirali referendumima, dok su ostale zemlje to učinile parlamentarnim putem. Portugal i Irska, koji Ustav još nisu ratificirali, na sastanak su poslali promatrače.
Sastanak je trebao pružiti potporu Njemačkoj, koja je spašavanje Ustava svrstala među prioritete svojeg predsjedanja EU-om.