Na početku sjednice Polančec je istaknuo kako Vlada ima jasan stav glede izlaska iz problema za svaku pojedinu tvrtku, a riječ je o Dalmacijavinu, Mils mljekari, Salonitu, Adriachemu, imotskoj Vodoprivredi, Trimotu i Imoti te viškom Vinogradaru.
Predsjednik HUS-a Ozren Matijašević naglasio je kako je riječ o osam tvrtki u kojima je zaposleno ukupno 1810 ljudi, a od kojih je većina ili u stečaju ili pred njim, no, dodao je, njihova je važnost u gospodarskom smislu za Splitsko-dalmatinsku županiju puno veća.
Glede Dalmacijavina, u kojemu se već više godina plaće isplaćuju bez doprinosa, Polančec je podsjetio kako je već odlučeno da se ide u treći krug prodaje pod posebnim uvjetima, odnosno za jednu kunu uz preuzimanje što većeg dijela dugova.
Potrebno je još u suradnji s Državnim odvjetništvom razriješiti određene nejasnoće s nekretinama na pomorskom dobru u splitskoj Trajektnoj luci kako bi se pogon premjestio u industrijsku Sjevernu luku, što je i jedan od uvjeta natječaja. Zaključeno je da se od ponuđača uvjetuje i zadržavanje svih radnika na rok od dvije godine.
Mljekara Mils ima dobre razvojne planove, no oni se ne mogu provesti bez dokapitalizacije, odnosno, prethodnog rješavanja dugova prema državi i Županiji. Članovi GSV-a podržali su stav da se dugovi pokušaju pretvoriti u vlasnički udio, bez značajnog mijenjanja vlasničkih odnosa, kako bi se očuvala mljekarska proizvodnja o čemu, slično kao i u slučaju Dalmacijavina, osim samih zaposlenika, ovisi i sudbina više od tisuću kooperanata.
Za privatizaciju kaštelanskog Adriachema postoji veći broj zainteresiranih ponuđača, no potrebno je još dobiti suglasnost svih dioničara kako bi se ona i provela, rekao je Polančec. U tijeku je i novi natječaj za prodaju Imote. Pri pretvaranju dugova u vlasnički udio u toj tvrtki napravljen je propust, jer su pretvorena samo državna potraživanja, pa se jedan od vjerovnika, ruski ulagač Dmitrij Železnjak, koji je dugove otkupio od Splitske banke, našao u boljem položaju. Ne navodeći o kome je riječ, pozvao ga je da i on da ponudu za kupnju Imote.
Salonit je već dugo u stečaju i najbolje rješenje za tu tvrtku bili bi iznajmljivanje prostora strateškom partneru koji će pokrenuti zamjensku proizvodnju i zaposliti ljude, a potraživanja dalje rješavati na sudovima, rečeno je. To bi se trebalo razriješiti do iduće skupštine vjerovnika potkraj veljače, do kada će se utvrditi i točni iznosi potraživanja. Oko 150 radnika zaposlenih na sanaciju kancerogenog azbesta, što se provodi u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša, do daljnjega će ostati na poslu, poručio je Polančec.
(Hina) xdstr yds