U Dininim prostorijama u Omišlju danas je održana sjednica Stručne komisije za ocjenu utjecaja objekata te tvrtke na okoliš, na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja Nastavnog zavoda - praćenja kakvoće zraka, tla, površinskih voda i mora, buke i otpadnih voda te zdravstvenog stanja zaposlenika i stanovništva.
Praćenje utjecaja na okoliš počelo je 1986. da bi se dugotrajno i nepristrano ocjenjivali godišnji rezultati ispitivanja, a nositelj ispitivanja je riječki Nastavni zavod. Predstavnici Zavoda naveli su kako je u dvadeset godina uočeno da se smanjuju pojedini onečišćivači u zraku, vodi, moru i otpadnim vodama te povećava bioraznolikost u obližnjoj uvali, t.j. ponovno pojavljuju organizmi koji su bili nestali zbog pojačana zamuljivanja.
Među ostalim, praćeno je i zdravstveno stanje zaposlenika DINA-e te zaključeno da rad u petrokemijskoj proizvodnji nije izazvao poremećaje zdravlja i bolesti koje bi bile povezane s radom ili profesionalne bolesti. Promatranjem pobola omišaljskog stanovništva u usporedbi s ostalim dijelovima Županije nisu uočene nikakve posebnosti ili odstupanja.
Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije Vladimir Mićović kazao je da je DINA primjer suživota industrije i lokalnog stanovništva koji bi trebale slijediti i ostali gospodarstvenici - većim ulaganjima u zaštitu okoliša i očuvanje zdravlja ljudi.
Voditelj Zaštite okoliša i obrade voda DINA-e Jarolim Meixner istaknuo je da su u promatranu razdoblju svi parametri mogućeg utjecaja DINA-e na okoliš bili znatno niži od zakonom dopuštenih vrijednosti te da su slične vrijednosti ostale i nakon zaustavljanja proizvodnje vinilkloridnog monomera (VCM) u Omišlju.
Naglasivši da DINA posebnu pozornost daje stručnoj izobrazbi zaposlenika i sigurnosnim postupcima u pogonima, direktor DINA-Petrokemije Emil Mandekić izrazio je veliko zadovoljstvo rezultatima praćenja utjecaja pogona te tvrtke na okoliš.