Popović je, na konferenciji za novinstvo održanoj u Banjoj Luci, kazao kako je primjena Kaznenog zakona BiH, koji je stupio na snagu 2003. godine i predviđa oštre kazne za počinitelje ratnih zločina, u suprotnosti s međunarodnim pravom i Europskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama.
Za počinitelje ratnih zločina u BiH je sada moguće izricanje i kazne doživotnog zatvora, dok bi po bivšim jugoslavenskim odredbama za takva djela dobili najviše 15 godina zatvorske kazne.
Popović je zapravo zatražio ukidanje odredbe o retroaktivnoj primjeni Kaznenog zakona BiH, jedinog koji se primjenjuje pred Sudom BiH.
Niži sudovi, međutim, optuženima za ratne zločine često sude po zakonima iz 1991. godine.
Skupina optuženih za ratne zločine, pretežito srpske nacionalnosti, kojima se trenutačno sudi pred Sudom BiH, već gotovo dva tjedna štrajka glađu i odbija se pojaviti u sudnici. Oni traže da im se sudi po zakonima bivše SFRJ.
Štrajkače je Popović i ranije podržao u njihovim zahtjevima, no zbog toga ga je oštro kritizirao njegov kolega ombudsman Safet Pašić.
Članice udruge "Žene - žrtve rata" u utorak su izrazile ogorčenje činjenicom da se optuženima za ratne zločine dopušta ometanje već započetih sudskih procesa. Najavile su stalne prosvjede pred Sudom BiH ne osigura li se nastavak suđenja počiniteljima ratnih zločina, bez obzira kane li oni u tome sudjelovati ili ne.