"Nadam se da će izbori u Srbiji ojačati europske demokratske snage", kazao je ministar po završetku susreta u Rimu s europskim povjerenikom za proširenje Ollijem Rehnom.
"Talijanska politika prema Beogradu usmjerena je na poticanje proeuropskih i demokratskih stajališta koja su jako zastupljena u političkom životu Srbije", dodao je.
Dvije glavne stranke natječu se na parlamentarnim izborima, Radikalna stranka i Demokratska stranka (DS) koja je reformatorska i proeuropska.
Prema različitim anketama, DS je izjednačen, između 28 i 30 posto, s ultradesničarskom i euroskeptičnom Radikalnom strankom, ispred drugih stranaka, napose Srpske demokratske stranke (DSS) sadašnjeg premijera Vojislava Koštunice, umjerenog nacionalista.
Alema je još jednom opetovao spremnost svoje vlade da "postupno otvori vrata EU-a čitavom zapadnom Balkanu", pa tako i Srbiji.
U svibnju 2006. EU je obustavio pristupne pregovore sa Srbijom kako bi sankcionirao nesposobnost Beograda da uhvati odbjeglog generala Ratka Mladića kojega je međunarodni sud optužio za genocid i ratne zločine.
Rehn je u ponedjeljak u Bruxellesu neizravno dao Beogradu do znanja da će se pregovori nastaviti ukoliko nova srbijanska vlada poduzme "konkretne" korake za uhićenje bivšeg vojnog zapovjednika bosanskih Srba.