U prilog tome naveo je da će birači procjenjivati političke stranke i lidere prema njihovim djelima, a u tome vidi veliku šansu. Prema svim istraživanjima, na početku četvrte godine mandata HDZ je daleko najjača stranka.
Upitan koga smatra opasnijim rivalom, predsjednika SDP-a Ivicu Račana ili predsjednika HNS-a Radimira Čačića, Sanader je odgovorio - "nijednog".
"Ne podcjenjujem ih, no meni su obojica bezopasni takmaci. Nema opasnosti za pobjedu HDZ-a", uvjeren je Sanader.
Na pitanje kako misli dobiti 35 posto glasova s obzirom da mora ubrzano provesti reforme, premijer je odgovorio da svi ljudi koji žele funkcionalnu državu i konkurentno gospodarstvo znaju da moramo ići u reforme, pa se to neće odraziti na birače.
Procjenjujući koliko bi glasova mogao dobiti SDP, Sanader je rekao da će "dobiti dovoljno da bude drugi, ali daleko premalo da bi bio prvi".
Što se tiče HSP-a, Sanader smatra da bi, ako nastavi s profilacijom u ozbiljnu stranku, mogao doći i do osam do devet posto.
Što se tiče radikalne desnice koja želi ući u parlament, Sanader je smatra "grupacijom političkih gubitnika", koji vrijede jedan do dva posto glasova i posve su irelevantni za nadolazeće izbore.
Mogućnost koaliranja s HNS-om Sanader "teorijski ne bi isključio", iako HNS u ovom trenutku još nije dovoljno profiliran.
Na upit je li njegov nedavni splitski govor u kojem je predložio postavljanje spomenika pokojnom predsjedniku Franji Tuđmanu u Splitu i ujedinjenje dviju HDZ-a u BiH, bio obraćanje prvenstveno desnim biračima, Sanader je odgovorio protupitanjem - ima li nekoga s ljevice tko je protiv spomenika Tuđmanu i tko je protiv toga da se dvije najjače hrvatske stranke u BiH ponovno ujedine kako bi mogle promicati interese Hrvata u toj državi.
Na novinarsku konstataciju da je za odnos prema manjinama i proeuropsku politiku dobio priznanja i iz lijevog centra, rekao je kako ne misli da tolerantan odnos prema manjinama, antifašizmu i ustaštvu kakav je formulirala njegova Vlada, ili odnos prema Haagu, interesira samo birače lijevog centra.
"Mislim da su to hrvatske teme oko kojih, ako malo maknemo taj ideološki prizvuk, nema velikih razlika", ocijenio je.
Sadašnja koalicija, drži Sanader, pokazala je stabilnost dok je prethodna koalicijska vlast često imala krize. Najavio je da će današnja parlamentarna većina biti i ubuduće HDZ-ov prvi izbor, ali vrata su otvorena i drugim strankama.
Na upit kako komentira činjenicu da njegovu politiku pristupanja Hrvatske EU podržava manje od polovice građana, Sanader je kazao da je u pitanju manjak informacija, pa zato Vlada ide u snažnu kampanju o tome što je EU.
Protivljenje EU se katkad temelji na mitovima, primjerice da će Hrvatska rasprodati zemljište, iako je država donijela odluku da neće prodavati svoje zemljište nego će ga davati u koncesiju. "Siguran sam da će na referendumu o ulasku u EU, većina biti 'za"", uvjeren je premijer.
Na novinarski upit je li s predsjednikom Republike Stjepanom Mesićem postigao dogovor oko ravnatelja HRT-a, Sanader je naglasio da ravnatelja bira Programsko vijeće, a Mesić i on na njihove odluke ne mogu utjecati. Potvrdio je da je s Mesićem razgovarao o "tome kako vide rad javne televizije", ali nisu razgovarali ni s jednim članom Vijeća.
Upitan ne boji li se da bi se izuzimanje iz pravila javne nabave za rukometno prvenstvo moglo okrenuti protiv njega u izbornoj godini, Sanader je odgovorio da Vlada ne gradi dvorane i neće davati poslove nikome, nego gradovi, i to putem javno-privatnog partnerstva.
Gradovi u kojima će se igrati Svjetsko prvenstvo tražili su takav zakon. U interesu nam je svima da objekti budu gotovi, da Hrvatska bude 2009. dobar domaćin, a po mogućnosti i da osvoji zlatnu medalju, rekao je premijer Ivo Sanader u intervjuu Večernjem listu.