Bush je u srijedu navečer rekao kako vjeruje da su dodatni vojnici potrebni u Iraku kako bi pomogli "prekinuti krug nasilja" koji ondje vlada.
Na pitanja novinara o planovima Britanije, ministrica Beckett je jasno odgovorila: "U ovome trenutku nemamo namjeru u Irak slati dodatne vojnike."
List The Daily Telegraph je podsjećajući na vrijeme predviđeno za povlačenje britanskih vojnika, u četvrtak objavio da Britanija do kraja svibnja namjerava broj vojnika u Iraku smanjiti za oko 3,000, a agencija France presse navodi brojku od 4.500.
U predstojeća dva tjedna, britanski premijer Tony Blair namjerava objaviti informaciju o smanjenju broja britanskih vojnika u Iraku, kojih je na jugu te ratom opustošene zemlje u ovom trenutku oko 7.200. Glasnogovornica Blairova ureda i glasnogovornik ministarstva obrane odbacili su podatke o smanjenju trupa koje iznosi tisak, ocijenivši ih pukim nagađanjem. "Ne mogu potvrditi datume i brojke objavljene u novinama. Naše stajalište o povlačenju iz Iraka i dalje je isto, a ovisi o određenim uvjetima. Ondje smo kako bismo pomogli iračkim snagama sigurnosti", objavilo je ministarstvo obrane, a prenosi France presse.
Blair je u srijedu izjavio da bi britanske aktivnosti čiji je cilj pripremiti predaju sigurnosnih ovlasti u Basri iračkim vlastima, mogle biti dovršene u predstojećih nekoliko tjedana. Blair je odbacio zamisao o slanju dodatnih britanskih vojnika u Irak, istaknuvši kako situacija u toj zemlji nije ista za Amerikance i za Britance. "Situacija u Bagdadu koja je pod ingerencijom Amerikanaca različita je od situacije u Basri", koja je u nadležnosti Britanaca, kazao je britanski premijer.