EUROBASKET: HRVATSKA - GRČKA 76-77 (ŠIRA VERZIJA)

BORAAS, 5. rujna (Hina) - Hrvatska muška košarkaška reprezentacija izgubila je dvoboj 1. kola na Europskom prvenstvu u švedskom Boraasu od Grčke sa 76-77 (26-22, 21-16, 14-16, 15-23).
BORAAS, 5. rujna (Hina) - Hrvatska muška košarkaška reprezentacija izgubila je dvoboj 1. kola na Europskom prvenstvu u švedskom Boraasu od Grčke sa 76-77 (26-22, 21-16, 14-16, 15-23).#L# Dvorana Boraashallen HRVATSKA: Prkačin 18 (6-10), Planinić 6, Giriček 15 (4-7), Perinčić, Žižić 6, Mulaomerović 9 (2-2), Baždarić, Popović 8 (0-2), Nicević 4, Mamić 4 (2-2), Bagarić 6 (2-2), Skelin. GRČKA: Papaloukas 4 (2-2), Papanikolaou 8 (1-1), Fotsis 12 (1-1), Tsakalidis 8 (2-4), Diamantidis (0-2), Chatzivrettas 14 (5-10), Sigalas 5, Alvertis 6 (1-2), Ntikoudis 3 (1-2), Charisis 5 (3-4), Rentzias 12 (3-6), Kakiouzis. Hrvatska reprezentacija izgubila je praktički dobijenu utakmicu. U završnicu naši igrači su ušli s prednosti 73-65, a kada su se u posljednjoj minuti Grci primakli na 76-75, naši igrači su promašili svih šest slobodnih bacanja (po dva Prkačin, Popović i Giriček), da bi zatim 2.7 sekundi prije kraja Charisis postigao pobjednički pogodak za Grke. Grčka je vodila tek u prvih sedam-osam minuta, da bi krajem prve dionice Hrvatska preuzela vodstvo, te ga postepeno povećavala i na odmor otišla s devet pogodaka prednosti (47-38). Usprkos lošem startu u drugo poluvrijeme, Grci su uspjeli izjednačiti na 51-51, ulaskom Marka Popovića i s nekoliko koševa s istekom napada, nakon 30 minuta igre rezultat je bio 61-54 za Hrvatsku. Početkom posljednje četvrtine Popoviće je još jednom tricom povisio na 10 razlike (64-54) i činilo se da će naši košarkaši pobjedom krenuti u lov na europsku medalju i Olimpijske igre. No, u završne 43 sekunde zakazao je upravo onaj segment igre u kojemu su naši igrači do tada bili vrlo dobri - slobodna bacanja. Prvo je Prkačin 43 sekunde prije kraja promašio oba bacanja kada je imao priliku osigurati svom sastavu mirniju završnicu. Srećom, Charisis je 21 sekundu prije kraja promašio šut za tricu, a lopte se domogao Popović. Iako inače slobodna bacanja pogađa sa 90- postotnom sigurnošću, i Popović je promašio oba bacanja, te ponudio novu priliku Grcima da nas prestignu. Rentzias je našima "vratio uslugu" 16.8 sekundi prije kraja promašivši oba bacanja. U posljednjem našem napadu odlučeno je da lopta ide u ruke vođi ove generacije, Gordanu Giričeku na kojemu su Grci napravili prekršaj 8.9 sekundi prije kraja. I kada smo očekivali da će se serija promašaja s linije prekinuti, i Giriček je potpuno neshvatljivo promašio oba bacanja. Lopta je pala u ruke Charisisu koji se sjurio prema našem obruču, te postigao pobjednički koš 2.7 sekundi prije kraja. Nakon što je Charisis namjerno promašio dodatno slobodno bacanje, Giriček je pokušao tricom preko cijeloga terena preokrenuti poraz u pobjedu, ali lopta je udarila u obruč. Najbolji strijelac u našoj momčadi bio je Nikola Prkačin sa 18 koševa, dok je najučinkovitiji kod Grka bio Chazivrettas sa 14 ubačaja. (Hina) zm