ENGLESKA - HRVATSKA 3:1 - ŠIRA VERZIJA

ZAGREB/IPSWICH, 20. kolovoza (Hina) - U pripremnom nogometnom susretu u Ipswichu je reprezentacija Engleske svladala Hrvatsku 3:1 (1:0). Pred 30.000 gledatelja na stadionu Portman Road sudio je Danac Claus Bo Larsen.
ZAGREB/IPSWICH, 20. kolovoza (Hina) - U pripremnom nogometnom susretu u Ipswichu je reprezentacija Engleske svladala Hrvatsku 3:1 (1:0). Pred 30.000 gledatelja na stadionu Portman Road sudio je Danac Claus Bo Larsen. #L# Strijelci: 1:0 Beckham (9-11m), 2:0 Owen (50), 2:1 Mornar (77), 3:1 Lampard (80). ENGLESKA: James (Robinson 46), P.Neville (Mills 82), Terry, Ferdinand (Upson 61), A.Cole (Bridge 61); Beckham (J. Cole 61),Scholes (Sinclair 61), Butt (Lampard 27),Gerrard (Murphy 82); Owen (Dyer 61), Heskey (Beattie 76) HRVATSKA: Pletikosa (Butina 70); Šimić (Srna 46), R. Kovač, Šimunić, Živković (Šerić 73); Tomas, Leko (Rosso 60), N.Kovač (Agić 73), Rapaić (Babić 46); Olić, M.Marić (Mornar 48). Otto Barić doživio je prvi poraz otkad vodi hrvatsku nogometnu repezentaciju jer su njegovi izabranici u pripremnom susretu u Ispwichu izgubili od Engleske 3:1. Unatoč porazu, Barić donekle može biti zadovoljan jer hrvatski nogometaši nikako nisu igrali podređenu ulogu na Portman Roadu, a u velikom dijelu prvoga poluvremena bili su daleko bolji. Zapravo je pravo čudo kako silni napadi i ubacivanja u kazneni prostor Engleza nisu okončani sa još pokojim pogotkom, a junak dvoboja bio je engleski vratar David James. Englezi su bili mnogo učinkovitiji, od četiri prilike, triput su pogodili našu mrežu, a sva tri puta hrvatski vratari su bili posve nemoćni. Englezi su potpuno nezasluženo dobili prvo poluvrijeme jer zapravo nisu napravili niti jedan pravi napad u tom dijelu utakmice. Hrvatska je nadigrala "Gordi Albion", posebice u zadnjih pola sata kada su se domaćini grčevito branili. No, "poklon" su dobili u 9. minuti kada je stoper Josip Šimunić u jednoj neopasnoj situaciji, ali u velikom strahu pred Owenom, loptu zaustavio rukom. Jedanaesterac je sigurno izveo ljubimac Engleske David Beckham, a Pletikosa je čak i dodirnuo loptu koja je pogodila sami desni kut njegovih vrata. Dansku sudac je 15. minuti jako oštetio Hrvatsku ne dosudivši očito igranje rukom Terry nakon udarca glavom Marića, a potom slijedi odličnih 25 minuta igre naše reprezentacije. Redali su se bezbrojni napadi, ubačaji i šanse naših napadača - Rapajić je u 23. minuti neometan glavom prebacio vrata, a engleski vratar James je u 37. minuti čudesno obranio udarce Marića i Olića. I na početku drugoga dijeli slijedi šok za hrvatsku momčad. Beckham je uputio jedno od svojih savršenih dodavanja koje je između Srne i Tomasa pronašlo glavu omalenog Owena i Pletikosa je po drugi puta posve nemoćan morao vaditi loptu iz mreže. Oba trenera su obavila čak 17 izmjena, pa je dotad odličan ritam susreta bio usporen. Ipak, u 77. minuti se isplatila napadačka taktika - Šerić je prošao lijevom stranom, pronašao Olića u petercu Engleza, a njegov šut opet čudesno brani James, no samo Ivice Mornara, koji konačno nogom sa desetak metara pogađa praznu mrežu. No, bio je to samo tračak nade da će Hrvati sačuvati iz nepobjedivosti jer je već nakon tri minute Frank Lampard savršenim i neobranjivim udarcem pogodio gornji desni kut za konačnih 3:1. "Igrali smo mnogo bolje u drugom poluvremenu i ovo je nepotreban i previsok poraz. Imamo nekoliko igrača koji su nespremni, a utakmicu je zapravo odlučilo Šimunićevo igranje rukom, kao i činjenica što smo Owena pustili samoga kod drugoga pogotka. No, bitno je da ja znam da imamo 14 dobrih igrača, te još nekoliko koji nisu igrali, pogotovo Pršo u napadu", kazao je hrvatski izbornik Barić. (Hina) rš