SP PLIVANJE - SVJETSKI REKORD KITAJIME I PHELPSA

BARCELONA, 24. srpnja (Hina/Reuters) - Petog dana Svjetskog prvenstva u plivanju, što se održava u Barceloni, isplivana su još dva svjetska rekorda.
BARCELONA, 24. srpnja (Hina/Reuters) - Petog dana Svjetskog prvenstva u plivanju, što se održava u Barceloni, isplivana su još dva svjetska rekorda.#L# Nakon svjetskog rekorda na 100 metara prsno, Japanac Kosuke Kitajima isplivao je i svjetski rekord na dvostruko dužoj dionici. Kitajima je u finalu utrke na 200 metara prsno slavio s rezultatom 2:09.42, što je za 4 stotinke sekunde bolji rezultat od Rusa Dmitrija Komornikova. Drugo mjesto i srebrnu medalju osvojio je Britanac Ian Edmond (2:10.92), dok je treći bio Amerikanac Brendan Hansen (2:11.11). Najbolji rezultat na svijetu isplivao je i Amerikanac Michael Phelps u polufinalu utrke na 200 mješovito. Phelps je upisao rezultat 1:57.52, što je za 42 stotinke sekunde bolji rezultat od njegovog i svjetskog rekorda kojeg je postavio u lipnju u Santa Clari. U jednoj od najzanimljivijih utrka dana, 100 metara slobodno Rus Aleksandar Popov još jednom j dokazao kako nije za staro željezo. Srebrni s olimpijskih igara u Sydneyu slavio je s rezultatom 48.42, ispred olimpijskog pobjednika Nizozemca Pietera van den Hoogenbanda (48.68), dok je treći bio Australac Ian Thorpe (48.77). U utrci na 50 metara leđno slavila je Ruskinja sa španjolskom putovnicom Nina Živanevskaj s novim rekordom svjetskih prvenstava (28.48). Druga je bila Čehinja Ilona Hlavackova (28.50), a treća Japanka Noriko Inada (28.62). Na 200 metara delfin prvo mjesto osvojila je Poljakinja Otylia Jedrzejczak (2:07.56) ispred Mađarice Eve Risztov (2:07.68) i Japanke Yuko Nakanishi (2:08.08). U posljednjoj disciplini dana američka ženska štafeta isplivala je u disciplini 4x200 slobodno novi rekord svjetskih prvenstava (7:55.70). Drugo mjesto osvojile su Australke, a treće Kineskinje. (Hina) dl dl