FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 18. STUDENOGA 2004. GODINE

ZAGREB, 18. studenog 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD18. STUDENOGA 2004. GODINE
ZAGREB, 18. studenog 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 18. STUDENOGA 2004. GODINE

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 10.549,57 10.487,65

Tokyo/NIKKEI 11.082,42 11.131,29

London/FTSE-100 4.806,30 4.795,90

Frankfurt/DAX 30 4.173,71 4.183,41

--------------------------------------------------

Solidni poslovni rezultati Hewlett-Packarda (HP) i najava spajanja maloprodajnih lanaca Kmart i Sears potaknuli su na američkim burzama u srijedu novi rast burzovnih indeksa.

Njujorški Dow Jones indeks porastao je 0,6 posto, na 10.549 bodova. Tehnološki Nasdaq dobio je nešto više od jedan posto na vrijednosti, pa iznosi 2.099 bodova.

Najava da maloprodajni lanac trgovina Kmart kupuje operatora robnih kuća Sears, Roebuck&Co. pomogla je tržištu dionica u cjelini. Dionica Searsa skočila je čak 17 posto, a Kmarta osam posto. Taj sporazum potaknuo je nade na Wall Streetu o mogućim novim spajanjima i preuzimanjima.

"Mislim da je uvijek potrebno da prvo jedna osoba skoči u vodu, pa se ne bih iznenadio ako i drugi nastave u tome smjeru", kazao je David Malmgren, potpredsjednik Fulton Breakefield Broennimana.

Istodobno, dionica HP-a poskupjela je 2,6 posto pošto je dan ranije izvijestio o skoku tromjesečne dobiti za čak 27 posto. I većina ostalih blue-chip dionica ojačala je kako su ulagači ohrabreni najnovijim korporativnim zbivanjima.

Ipak, pred kraj poslovanja dobitke na burzi ograničio je ponovni rast cijena nafte. "Promjena smjera kretanja cijena nafte ohladila je pomalo ulagače. Ipak, tržište bilježi dobre dobitke nakon što je u listopadu dotaknulo najniže ovogodišnje razine", ocijenio je Joseph Keating iz AmSouth Bank Asset Managementa.

Na europskim burzama cijene dionica su jučer dosegnule najviše razine u proteklih 28 mjeseci kako su cijene nafte nastavile kliziti, a smanjila se i zabrinutost ulagača oko oštrog zaoštravanja američke monetarne politike. Najviše su ojačale cijene dionica zrakoplovnih kompanija te švedskog Electroluxa, uslijed signala o njegovu mogućem preuzimanju. Londonski Ftse indeks porastao je 0,5 posto, na 4.759 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je 1,6 posto, na 4.183 boda.

Cijene europskih dionica u četvrtak su se održale blizu najviših razina zabilježenih u zadnjih 28 mjeseci, kako su ulagači i dalje uvjereni da će kompanije moći nastaviti ostvarivati rast dobiti unatoč skoku eura na nove rekordne razine.

Londonski Ftse indeks do podneva je ojačao 0,2 posto, dosegnuvši 4.806 bodova, dok je frankfurtski DAX za gotovo isti postotak izgubio na vrijednosti, spustivši se na 4.173 boda.

Neki ulagači odlučili su se na ulaganja u državne obveznice eurozone pod utjecajem dobitaka ostvarenih na američkom tržištu obveznica, budući je kombinacija nedavnih slabih gospodarskih podataka iz eurozone i jačanja eura nagnala na zaključke da će kamatne stope ostati niske kroz duže vrijeme.

"Imamo uzlazni trend na tržištu dionica i obveznica u eurozoni, što obično nije slučaj", kazao je strateg za ulaganja u obveznice pri Hypovereinsbank u Muenchenu, Kornelius Purps.

No, neki analitičari vide nastavak trenda u 2005. budući nezabrinjavajuća inflacija drži po strani prodavače obveznica, a ne skupe dionice održavaju interes ulagača za kupovine europskih dionica.

Od gubitnika se ističu dionice nizozemskog proizvođača čipova ASML-a, koje su oslabile pod utjecajem upozorenja njegova američkog rivala Applied Materialsa da će prevelika ponuda usporiti rast prihoda i narudžbi u tekućem tromjesečju.

S druge strane, pod utjecajem ohrabrujućih poslovnih tromjesečnih izvješća na vrijednosti su dobile dionice francuskog inženjerskog diva Alstoma, švicarskog proizvođača luksuznih proizvoda Richemont, francuske tvrtke za catering Sodexo i južnoameričkog proizvođača piva SABMillera.

Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 0,44 posto, na 11.082 boda.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,3063 1,3074 1,3028

Euro/JPY 135,59 135,73 135,36

USD/JPY 103,81 104,12 103,66

-------------------------------------------------

Tečaj eura u četvrtak je na deviznim tržištima probio novu rekordnu razinu prema dolaru od 1,3074 dolara, kako je američka valuta pritisnuta problemima sa strukturalnim manjkovima u SAD-u i rastućim cijenama nafte.

Zelena valuta skrahirala je i prema svim ostalim najvažnijim svjetskim valutama, pri čemu se prema japanskom jenu spustila na najnižu razinu u zadnje četiri i pol godine - 103,76 jena. Prema britanskoj funti stoji 1,8613 dolara. Dolar je potonuo i u odnosu na švicarski franak, te stoji 1,1606 franaka.

Trgovci ističu da je pad tečaja dolara dobio zamah u spekulativnoj rasprodaji, jer se vjeruje da neće biti deviznih intervencija na tržištima. "Prevladava raspoloženje 'prodaj dolar'", kratko je kazao Mitsuo Imaizumi, iz Daiwa Securities SMBC.

Brzina jačanja tečaja eura počela je zabrinjavati europske dužnosnike, koji se pribojavaju da bi to moglo imati negativni utjecaj na izvoz eurozone, koji poskupljuje. Ekonomisti smatraju da nema puno izgleda za intervencijama od strane SAD-a. Bushova administracija zaklinje se na politiku 'snažnog dolara', no također tvrdi kako treba tržišnim silama prepustiti brigu oko određivanja vrijednosti valute.

Analitičari ne očekuju nikakve akcije ni sa sastanka najrazvijenijih država svijeta G20, koji će se održati u petak u Berlinu. Izvor iz njemačke vlade je kazao da G20 ne planira izdati priopćenje o valutnim kretanjima.

Kako nema ničega na putu klizanja tečaja američke valute, tržišta se fokusiraju na uporne neravnoteže u američkom gospodarstvu. "Klizanje tečaja dolara se nastavlja, jer strukturalni faktori pritišću, pri čemu su zabrinutosti oko financiranja manjka u bilanci plaćanja pokretačka snaga", rekao je Steven Saywell, valutni strateg pri Citibanku.

U međuvremenu, cijena zlata dosegnula je na svjetskim tržištima 16-godišnju najvišu razinu od 445,9 dolara za uncu, a trgovci kažu da bi do kraja dana mogla dosegnuti 450 dolara. Kao glavni razlog velikog ulaganja u zlato navodi se krah tečaja dolara prema euru.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

18.11. USLIB 2,07 2,13 2,33 2,54

18.11. EULIB 2,09 2,11 2,17 2,22

----------------------------------------------------

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙