Nacionalni plan uz ocjenu stanja i pregled oblika i djelovanja organiziranog kriminala u Hrvatskoj, sadržava i mjere za njegovo suzbijanje.
Vlada je na današnjoj sjednici osnovala i Nacionalni fond za provedbu predpristupnih fondova EU koji će djelovati u Ministarstvu financija.
U prihvaćenom Nacionalnom planu za borbu protiv organiziranog kriminala navodi se da su još najprisutniji oblici tradicionalnog organiziranog kriminala - ilegalne migracije, krijumčarenje narkotika i oružja, krivotvorenje novca.
Ilegalno stečeni kapital najčešće se nastoji uložiti u atraktivne nekretnine i pojedine gospodarske djelatnosti, čime se pere prljavi novac i ostvaruje dodatna zarada, pa se pojedini nositelji organiziranog kriminala pojavljuju i predstavljaju kao uspješni poduzetnici, kaže se u prihvaćenom Planu za borbu protiv organiziranog kriminala.
Sve je prisutniji, navodi se, i kriminal "bijelih ovratnika", čija je osnovna nakana uložiti ilegalno stečeni kapital da bi se stekla ekonomska i politička moć.
Po podacima Uskoka, za organiziranje i pripadnost grupi ili zločinačkoj organizaciji 2002. bile su prijavljene 244 osobe, a u prošloj godini njih 229.
Otkrivene zločinačke udruge najčešće imaju malo članova, do 5, u pravilu se udružuju prema potrebi i rijetko traju duže vrijeme, novac najčešće peru ulažući u nekretnine i financijski sustav.
Nacionalni plan sadržava konkretne mjere za suzbijanje organiziranog kriminala, među kojima su edukacija, oduzimanje nezakonito stečene imovine, usklađen rad nadležnih državnih službi i bolja međunarodna suradnja na suzbijanju organiziranog kriminala.
Danas osnovani Nacionalni fond za provedbu predpristupnih fondova EU djelovat će u Ministarstvu financija a upravljat će bespovratnim sredstvima koje će RH moći koristiti u okviru odobrenih europskih predpristupnih fondova.
Radi se o 3 fonda - PHARE, ISPA i SAPARD iz kojih se programi uobičajeno financiraju sa 75 posto sredstava, dok preostalih 25 posto osigurava država.
Vlada je uredbom propisala postupak i način utvrđivanja antidampinške i kompenzacijske pristojbe u slučajevima dampinškog uvoza odnosno uvoza robe po cijeni nižoj od njene stvarne vrijednosti.