"I mnogobrojni politički, gospodarski, umjetnički i znanstveni posjeti objema zemljama jasno izražavaju dobre odnose pune povjerenja", rekao je Staks, istaknuvši kako Mesić, zahvaljujući višestrukim posjetima, i sam ima "živog udjela u razvoju događaja" u Njemačkoj.
Podsjetivši na činjenicu kako je točno prije godinu dana savezni kancelar Gerhard Schroeder bio gost u Zagrebu i da je u lipnju Hrvatsku posjetio ministar vanjskih poslova Joschka Fischer, novi njemački veleposlanik rekao je da će i skorašnji međusobni posjeti političara nastaviti tu razmjenu.
Dobivanjem statusa kandidata za članstvo u EU, "Hrvatska je ne samo sebi, već i cijeloj regiji dokazala da se politička i gospodarska transformacija isplati", rekao je Staks u nastupnom govoru, najavivši kako će "učiniti sve na daljnjem njegovanju tradicionalno izvrsnih odnosa (dviju zemalja) i potpori Hrvatskoj u njezinom finišu do cilja".
Predsjednik Mesić veleposlaniku Staksu rekao je da su "odnosi s Njemačkom za Hrvatsku oduvijek bili od posebnog značenja", podsjetivši na izniman odjek koji je među građanima Hrvatske imala spremnost Njemačke da podupre Hrvatsku na putu prema samostalnosti i među prvima prizna njezinu suverenost.
Zahvalivši Njemačkoj na višegodišnjoj pomoći koja je pridonijela hrvatskom društvu u cjelini, Mesić je rekao kako pred Hrvatskom sad stoji zadaća ispunjenja strateških ciljeva, članstva u EU i NATO-u.
"Svjesni svih obveza koje proizlaze iz tog statusa (kandidata za članstvo u EU), želimo dovršiti proces usklađivanja zakonodavstva s eusropskim i postići da načela demokracije i pravne države postanu dijelom i naših zasada", rekao je Mesić.
Predsjednik je dodao kako Hrvatska želi nastaviti razvijati dobre odnose s Njemačkom i izrazio uvjerenje u nastavak dobre suradnje na multilateralnom planu, "posebno na putu daljnjeg približavanja Hrvatske EU i NATO-u".
Predsjednik Mesić prije toga je primio i vjerodajnice novog tajlandskog veleposlanika u zagrebu Tawatchaija Piyarata, kazavši kako Hrvatska i Tajland, iako zemljopisno vrlo udaljene, "već niz godina uspješno surađuju i sve se bolje poznaju".
Također je izrazio želju za nastavkom razvoja sveukupno dobrih odnosa, te za intenziviranjem gospodarskih odnosa.
"Želja nam je da tajlandsko tržište postane privlačno za naše tvrtke, a preko njega i tržišta zemalja ASEAN-a", rekao je Mesić, izrazivši nadu da će Tajland poduprijeti hrvatsku kandidaturu za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti.
Veleposlanik je prije toga u govoru podsjetio na posjet tajlandske princeze Mahe Chakri Sirindhorn Hrvatskoj 1999., te na Mesićev boravak u Tajlandu u veljači 2002.
Ti su posjeti pomogli "da se poveća međusobno poznavanje i razumijevanje naših država i naroda" , rekao je Piyarat, izrazivši uvjerenje kako će "u budućnosti biti više razmjena takvih visokih posjeta između Tajlanda i Hrvatske".
Predsjednik Mesić nastupne je posjete novih veleposlanika iskoristio kako bi uputio pozive predsjedniku Njemačke Horstu Koehleru i tajlandskom kralju Bhumibolu Adulyadeju da posjete Hrvatsku.