HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 10.122,52 10.195,01
Tokyo/NIKKEI 11.081,79 11.184,53
London/FTSE-100 4.469,60 4.490,10
Frankfurt/DAX 30 3.805,75 3.838,85
--------------------------------------------------
Cijene dionica na američkim burzama u ponedjeljak su se spustile uslijed sigurnosnih briga vezanih uz održavanje konvencije Republikanske stranke u New Yorku te očekivanja lošijih procjena poslovanja industrije čipova.
Njujorški Dow Jones indeks spustio se 0,7 posto, na 10.122 boda. Tehnološki Nasdaq izgubio je 1,4 posto na vrijednosti, te iznosi 1.836 bodova.
Obujam trgovanja na njujorškoj burzi bio je najslabiji od početka godine, kažu trgovci. Vlasnike je promijenilo nešto manje od 900 milijuna dionica, što je znatno niže od 1,4 milijarde koliko je bio dnevni prosjek za prošlu godinu.
Posebno su na udaru bile dionice proizvođača čipova, u prosjeku izgubivši oko dva posto na cijeni, uoči objave novih poslovnih procjena vezanih za prodaju računala, za koje se očekuje da ukažu na slabljenje potražnje. Dodatno, brokerska tvrtka Citigroup Smith Barney objavila je da postoji rizik da će Intel, najveći svjetski proizvođač čipova, sniziti svoju procjenu prihoda za ovo tromjesečje.
Ekonomski pokazatelji daju neujednačenu sliku situacije u najvećem svjetskom gospodarstvu. Tako je osobna potrošnja Amerikanaca u srpnju snažno porasla, potaknuta nadama da će ponovno ojačati gospodarski oporavak nakon nedavnog slabljenja. No, njihova osobna primanja porasla su po mnogo manjoj stopi nego se očekivalo, te najslabije od studenoga 2002.
"Bilo kakva lošija vijest može spustiti cijene dionica", ocijenio je raspoloženje na tržištu Ozan Akcin, strateg pri Puglisi and Co. "Po našem mišljenju, temeljni odnosi u gospodarstvu su općenito dobri. Korporativne zarade su dobre, a rast gospodarstva solidan. No, imamo mnogo faktora koje ulagači ne mogu smetnuti s uma, od terorizma, Iraka do Republikanske konvencije, zbog čega mnogi od njih odlučuju čekati sa strane".
Nedostatak novih vijesti iz korporacija, kao i novih gospodarskih pokazatelja rezultirali su jučer padom cijena dionica i na europskim burzama. Londonska burza bila je zatvorena zbog praznika. Frankfurtski DAX spustio se 0,3 posto, na 3.828 bodova.
Tehnološke dionice predvodile su danas na europskim burzama padom cijena, a posebno su na udaru bile dionice proizvođača čipova pred današnju objavu procjena poslovanja globalnog lidera Intela.
Do podneva je londonski Ftse indeks izgubio 0,5 posto svoje vrijednosti, te iznosi 4.469 bodova. Frankfurtski DAX potonuo je 0,9 posto, na 3.805 bodova.
Brokerska tvrtka Smith Barney izvijestila je kako postoji rizik da Intel snizi svoje procjene prihoda u ovome tromjesečju. To je pogodilo sektor industrije čipova, pri čemu su cijene dionica nizozemskog ASML-a potonule tri posto, njemačkog Infineona 2,7 posto, a nizozemskog Philipsa 1,2 posto. Pritisku na tržištima pridodao je i njemački kemijski koncern Bayer, čija je dionica isključena iz DJ Stock 50 blue-chip burzovnog indeksa.
Burzovni promet vrlo je nizak, a analitičari kažu da bi takav mogao ostati do kraja tjedna, budući se nastavlja sezona godišnjih odmora u SAD-u, a istodobno ulagači čekaju na nove gospodarske pokazatelje, ponajviše na podatak o zaposlenosti u SAD-u, najavljen za petak.
"Tržište čeka na smjernice od podatka o zaposlenosti u SAD-u u kolovozu", rekao je David Brown, glavni ekonomist pri Bear Stearnsu. On očekuje da će podatak pokazati 185.000 novih radnih mjesta u kolovozu u američkom gospodarstvu, što bi potaknulo američku središnju banku na novo zaoštravanje monetarne politike na njezinim zasjedanjima u rujnu i studenome.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks danas je oslabio 0,9 posto, spustivši se na 11.081 bod.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2076 1,2090 1,2045
Euro/JPY 132,70 132,85 132,24
USD/JPY 109,86 110,21 109,53
-------------------------------------------------
Dolar je danas na svjetskim deviznim tržištima oslabio prema euru budući su se ulagači držali na većem oprezu pred ovotjednu objavu niza ključnih gospodarskih izvješća iz Sjedinjenih Država.
U takvim je okolnostima dolar oslabio oko 0,4 posto prema euru, koji trenutno iznosi 1,2076 dolara, nakon što je u ponedjeljak nakratko zabilježio najvišu razinu od 4. kolovoza, u visini 1,1985 dolara za euro. Oslabio je nešto i u odnosu na jen, te trenutno stoji 109,86 jena.
U središtu pozornosti tržišta ovaj će se tjedan posebice nalaziti podatak o povjerenju potrošača, čija se objava očekuje tijekom dana, te izvješće o zaposlenosti u petak budući da ekonomisti uz pomoć najnovijih brojki pokušavaju procijeniti buduću domaću potražnju u najvećem svjetskom gospodarstvu.
"Ako američka središnja banka Fed temelji svoje stanovište na tome da može nastaviti s podizanjem kamatnih stopa jer je osobna potrošnja snažna, slabe brojke u ovome tjednu mogle bi to dovesti u pitanje", ukratko je ocijenio valutni strateg u ABN Amro u Londonu Shahab Jalinoos.
Blagom slabljenju jena prema euru, koji trenutno iznosi 132,7 jena, pridonijeli su novi pokazatelji o japanskoj industrijskoj proizvodnji, koja u srpnju nije zabilježila promjene na mjesečnoj razini, naspram očekivanog povećanja od jedan posto. Te su brojke poduprle najnovije zabrinutosti da će doći do snažnog usporavanja rasta japanskog gospodarstva početkom iduće godine, no njihov učinak na jen bio je kratkoga daha budući su mnogi ulagači skloniji očekivati da će usporavanje biti kratkoročno.
Izgledi za američko gospodarstvo teško da su jasniji obzirom na najnoviji niz mješovitih signala glede gospodarskog oporavka, koji su u suprotnosti s optimističnim komentarima dužnosnika Fed-a i izazivaju neizvjesnosti glede budućih kretanja kamatnih stopa u SAD-u.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
31.08. USLIB 1,58 1,65 1,79 1,99
31.08. EULIB 2,07 2,08 2,11 2,16
----------------------------------------------------