Preuzimanje D'Long International Strategic Investment Co., koji je samo prije godinu dana imao u svom portfelju dionica u procijenjenoj vrijednosti od 2,6 milijardi dolara, uslijedilo je nakon što je vlada već spasila od stečaja državne banke i ostale financijske tvrtke.
Kineska vlada suspregnula se od intervencija u nekim velikim fijaskovima, od kojih se najviše ističe propast Guandong International Trusta u 1998., 'teškog' više od 4,7 milijardi dolara, u kojem su bez svojih potraživanja ostale i inozemne i domaće institucije. No, u slučaju D'Longa, regulatori su se, čini se, odlučili na kontrolu štete uoči najavljenog izlistavanja dionica nekoliko kineskih državnih banaka na međunarodnim burzama.
"Glavni razlog mogla bi biti veličina duga", rekao je Qu Hongbin, ekonomist HSBC-a u Hong Kongu. "Odgovornost središnje banke jest održavanje financijske stabilnosti. Ako D'Long ode u stečaj, mogao bi izazvati lančanu reakciju".
D'Long je bio najveći kineski dioničar u privatnom vlasništvu, s udjelima u 177 kompanija u industrijama koje rangiraju od pružatelja financijskih usluga do proizvodnje kečapa. Ali, cijene dionica mnogih kompanija u posljednjih su nekoliko mjeseci potonule.
Problemi su izbili na površinu ovoga proljeća nakon vijesti da je D'Long dao dionice kao kolateral za bankovne kredite, što je potaknulo zabrinutosti da je suočen s financijskim poteškoćama. Kreditori su tužili kompaniju, a burze dionica u Šangaju i Shenzhenu izdale su upozorenja za brojne kompanije povezane s D'Longom, istaknuvši da bi neke od njih mogle biti i skinute iz kotacije.
Po pisanju kineskih medija, D'Long bi mogla preuzeti državna tvrtka Huarong Asset Management dok regulatori ne izrade planove za dovođenje u red njegovih financija. Huarong upravlja sa 170 milijardi dolara visokim nenaplativim zajmovima četiri najveće kineske državne banke.