Istraživanje konzultantske tvrtke Roland Berger ukazuje na ubrzani zamah kojim u proteklih nekoliko godina Kina postaje važna baza globalne industrijske proizvodnje.
Njihovim istraživanjem, koje je obuhvatilo 70 proizvodnih kompanija u Njemačkoj, pokazalo se da svega 17 posto njih tvrdi kako je uočilo nižu kvalitetu proizvoda porijeklom iz Kine u odnosu na istu robu proizvedenu u njemačkim pogonima.
Kada se usporede proizvodi iz Istočne Europe s istom robom proizvedenom u Njemačkoj, tada je 40 posto ispitanih poduzetnika kazalo da je utvrdilo kako je kvaliteta proizvoda iz istočnoeuropskih pogona značajno lošija.
Cijene kineske robe predmet su znatnog diskonta zbog uvjerenja da je njihova razina kvalitete relativno slaba, ističe se u rezultatima tog istraživanja. Postoji diskont i na robu iz Istočne Europe, to izvješće fokusiralo se na robu iz Češke, Slovačke, Mađarske i Poljske, no on je niži nego na robu iz Kine.
"Percepcija o kvaliteti robe između tih dviju regija ne poklapa se sa realnošću", izjavio je Reinhard Geissbauer, jedan od autora tog istraživanja i partner u Roland Bergeru. Kazao je da je dobra izvedba Kine po pitanju kvalitete rezultat visoke razine treninga radnika te naglasak menadžera u mnogim kineskim tvornicama na kontroli proizvoda kako bi se minimalizirale pogreške.
Proizvodi pokriveni ovim istraživanjem odnose se na one korištene u inženjerstvu, elektroničkoj, automobilskoj industriji i strojogradnji.