Do podneva je tako londonski Ftse indeks porastao 0,5 posto, na 4.375 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je 0,6 posto, dosegnuvši 3.748 bodova.
Dealeri ističu kako se tržište dionica pokazalo otpornim na rastuće cijene nafte, a njihov trend sada počinju pratiti i cijene dionica. "Gubi na značaju ranija reakcija ulagača na rekordne cijene nafte, koja se očitovala kroz korekciju cijena dionica. Temeljni razlozi zašto nafta ne stoji 25 dolara po barelu jesu prevelika potražnja i gospodarski rast, a rast je dobar za dionice", ocijenio je Mark Tinker iz Execution brokerske kuće.
Stratezi ističu da su dionice energetskih, prehrambenih i kompanija za proizvodnju pića i dalje na udaru prodaja, no da tehnološke i osiguravateljske privlače kapital.
Cijene tehnoloških dionica, naime, imaju najlošiju izvedbu na europskim burzama u zadnjih godinu dana, te je njihova cijena i do 10 posto niža u usporedbi s ostalima sektorima. Od početka tjedna, međutim, njihova cijena porasla je 6,8 posto. Kupnja rizičnijih tehnoloških dionica te prodaja sigurnijih dionica prehrambenih kompanija smatra se na tržištu signalom vraćanja povjerenja ulagača.
Među ulagačkim zvijezdama danas su i dionice osiguravatelja, pošto je Zurich International svojim poslovnim rezultatima premašio očekivanja tržišta. Njegove dionice ojačale su 2,5 posto, povukavši za sobom i dionice 'velikih', Swiss Rea i Aegona.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao je 1,2 posto, na 10.903 boda.