FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZVJEŠĆE EU O ŠVERCU ŠEĆERA PREKO BIH OČEKUJE SE KRAJEM KOLOVOZA ILI POČETKOM RUJNA

ZAGREB, 16. kolovoza 2004. (Hina) - Ured Europske unije (EU) za borbuprotiv prijevara (OLAF) dovršit će svoje izvješće o optužbama za švercšećerom preko Bosne i Hercegovine do kraja kolovoza ili početkom rujnai tek tada će se moći pouzdano kazati jesu li i u kojoj mjeri takvinavodi bili utemeljeni, priopćeno je u ponedjeljak Hini iz sjedištamisije EU za BiH u Sarajevu.
ZAGREB, 16. kolovoza 2004. (Hina) - Ured Europske unije (EU) za borbu protiv prijevara (OLAF) dovršit će svoje izvješće o optužbama za šverc šećerom preko Bosne i Hercegovine do kraja kolovoza ili početkom rujna i tek tada će se moći pouzdano kazati jesu li i u kojoj mjeri takvi navodi bili utemeljeni, priopćeno je u ponedjeljak Hini iz sjedišta misije EU za BiH u Sarajevu.

Istražitelji OLAF-a ranije ovog mjeseca boravili su u BiH kako bi provjerili navode o tome da se preko ove zemlje obavljala protuzakonita trgovina šećerom čije je podrijetlo u Europskoj uniji.

Prema optužbama temeljenim na izjavama visokih dužnosnika Uprave za neizravno oporezivanje BiH koja nadzire entitetske carinske uprave, u tu je zemlju za proteklih godinu i pol uvezeno više od 300 tisuća tona šećera što višestruko nadmašuje njezine stvarne potrebe.

To je pobudilo sumnje kako je šećer iz BiH ponovo protuzakonito izvožen u EU, odnosno da u nju nikada nije ni ušao, a da je fiktivni izvoz europskim posrednicima omogućio naplatu subvencija na koje nisu imali pravo.

Televizija Federacije BiH (FTV) potom je ove optužbe proširila sumnjom kako se novac od šverca šećerom navodno koristio za financiranje djelovanja islamskih humanitarnih organizacija za koje se vjeruje da bi mogle biti umiješane u potporu terorističkim aktivnostima.

U taj je navodni skandal, prema izvorima FTV, umiješana je i šećerana u Osijeku kao mjesto gdje se, kako se tvrdi, obavljalo prepakiranje šećera koji je pristizao iz BiH. Predsjednik Uprave IPK Tvornice šećera Osijek, Zvonimir Krnjaković, izjavio je u međuvremenu da je šokiran ovom viješću odbacivši takve tvrdnje i izjavivši da "ni jedan kilogram tuđeg bijelog šećera kojeg je moguće izvesti u EU, nije prepakiran u ovoj tvornici". On je najavio i tužbu protiv TV Federacije BiH.

Misija EU u Sarajevu špekulacije o umiješanosti osječke šećerane nije željela komentirati, a iz ureda za medije pojašnjeno je samo kako su u tijeku dvije neovisne istrage - jedna koju vodi OLAF i druga koju vodi ured državnog tužitelja BiH.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙