Predsjednik velikog vijeća tog sindikata Vilim Ribić naglasio je da Hrvatskoj prijeti erozija visokoobrazovnog sustava zbog konkurecije javnog i neprofitnog sektora s profitnim organizacijama koje žele zaraditi novac dajući naobrazbu sumnjive kvalitete. Napomenuo je da se želja za zaradom pojavila i među fakultetima javnog sektora tako da, primjerice neki naši pravni i ekonomski fakulteti osnivaju ispostave po manjim gradovima.
Tako nam profesori počinju ličiti na trgovačke putnike i nemaju vremena za kvalitetni rad sa studentima ili za znanstveni rad, ocijenio je.
Naglasio je da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa nije zauzelo stav oko tih pojava niti da štiti javni interes i obrazovanje u javnom sektoru te da podržava dolazak nekih stranih visokoškolskih ustanova koje nemaju potrebne verifikacije u svojim zemljama. Konkurencija u visokom obrazovanju nije moguća i tu ne vrijede zakoni tržišta već je samo poželjna konkurencija znanja i kvalitete obrazovanja, zaključio je Ribić.
Najavio je da će tijekom jeseni sindikat pokrenuti neke akcije kako bi skrenuo pozornost javnosti na taj problem. Iznio je primjere Poljske i Jamajke u kojima je javni sektor viskog obrazovanja propao zbog nekontrolirane pojave stranih učilišta koja su davala obrazovanje sumnjive kvalitete.
Ribićeve stavove podržao je i predsjednik Sindikata znanosti Krunoslav Pisk koji je rekao da se slično pitanje može postaviti i za znanost. Također je na novinarski upit komentirao natpise u novinama oko navodnih nepravilnosti u Institutu "Ruđer Bošković" u kojem je prije bio ravnatelj.
Pozvao je vodstvo instituta da se obrati javnosti i da iznese sve činjenice.