Hrvatski časnici će u sklopu mirovne misije u Obali Bjelokosti raditi na razoružanju, demobilizaciji, povratku izbjeglica te na nadziranju poštovanja mirovnog sporazuma između zaračenih frakcija.
To je nova misija u kojoj, kao nenaoružani vojni promatrači, sudjeluju časnici Hrvatske vojske. Naime, hrvatski časnici sudjeluju u UN-vim misijama UNMIL u Liberiji (tri časnika), u Indiji i Pakistanu (pet časnika) UNMOGIP, u misiji UNAMSIL u Sierra Leoneu (10 časnika), misiji UNMEE u Eritreji i Etijopiji (sedam časnika), MINURSO u Zapadnoj Sahari (dva časnika) te jedan vojni psiholog u Haitiju u misiji MINUSTAH.
Afrička država Obala Bjelokosti politički nestabilna postaje nakon 1999. kada je vojnim udarom svrgnut tadašnji predsjednik, a od 2002. u zemlji je počeo građanski rat između raznih grupacija.
U Francuskoj je 2003. godine potpisan mirovni ugovor kojim su pobunjeničke snage dobile neka ministarska mjesta a rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a uspostavljena je mirovna misija UN-a pod nazivom MINUCI.
Novom rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a iz veljače ove godine misija je preimenovana u UNOCI i osnažena novim snagama i mandatom s zadaćom provedbe mirovnog sporazuma. U Obali Bjelokosti, osim snaga UN-a nalaze se snage Francuske vojske i Unije zapadnoafričkih zemalja koje surađuju s snagama UN-a.