FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 12. KOLOVOZA 2004. GODINE

ZAGREB, 12. kolovoza 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD12. KOLOVOZA 2004. GODINE
ZAGREB, 12. kolovoza 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 12. KOLOVOZA 2004. GODINE

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 9.938,30 9.944,67

Tokyo/NIKKEI 11.028,07 11.049,46

London/FTSE-100 4.324,10 4.312,20

Frankfurt/DAX 30 3.669,65 3.678,91

--------------------------------------------------

Razočaravajuća najava poslovanja američkog tehnološkog lidera Cisco Systemsa za treće tromjesečju potaknula je u srijedu rasprodaju tehnoloških dionica na američkim burzama, dok su ostale blue-chip dionice bilježile tek neznatne oscilacije cijena, jer su ulagači kupovali stabilna imena farmaceutike i proizvođača robe široke potrošnje.

Tehnološki Nasdaq indeks potonuo je u takvim uvjetima 1,5 posto, na 1.782 boda. Njujorški Dow Jones spustio se blagih 0,06 posto, na 9.938 bodova.

Novi rast cijena dionica ograničio je apetit ulagača za kupovinom dionica, nakon što su irački militanti zaprijetili da će postaviti bombu na iračku naftnu infrastrukturu na jugu zemlje.

Cisco, najveći svjetski proizvođač Internet opreme, uzdrmao je, pak, tržišta svojim procjenama poslovanja u trećem ovogodišnjem tromjesečju koje su ispod očekivanja na Wall Streetu. Cijene njegovih dionica oslabile su 10 posto.

"To je šokiralo tržišta te vratilo ulagače negativnom raspoloženju zabilježenom prošloga tjedna. Gospodarski pokazatelji slabiji su od očekivanja, a gospodarski rast nije dovoljno brz da bi podržao snažniji rast korporativnih zarada", ocijenio je John Caldwell, strateg pri McDonald Financial Groupu.

I dok su tehnološke dionice bile na udaru prodaja, blue-chip su bilježile tek manje gubitke, kako su se ulagači okrenuli potrazi za ulaganjem u dionice stabilnijih kompanija. "Među farmaceutskim i dionicama proizvođača potrošne robe vidi se povratak kapitala. Novac se prelijeva iz tehnoloških u mnogo stabilnije sektore", izjavio je John O'Donoghue, direktor u CSFB-u.

Dionice farmaceutskih kompanija postaju privlačne i zbog toga što potrošači koriste njihove proizvode bez obzira na visinu kamatnih stopa i cijenu goriva, odnosno bez obzira na manji kućni budžet.

I na europskim burzama jučer se dogodila oštra rasprodaja tehnoloških dionica, pri čemu su u prosjeku cijene dionica tih kompanija potonule na najnižu razinu u zadnjih osam mjeseci. Londonski Ftse indeks spustio se 0,9 posto, na 4.312 boda. Frankfurtski DAX oslabio je 1,1 posto, na 3.678 bodova.

Solidni tromjesečni poslovni rezultati nekoliko velikih europskih korporacija, poput Deutsche Telekoma i industrijskog diva ThyssenKruppa pomogli su danas podizanju cijena europskih dionica s najnižih ovogodišnjih razina, iako i nadalje prevladava oprez ulagača pred nove gospodarske pokazatelje.

Do podneva je londonski Ftse indeks dobio 0,3 posto na vrijednosti, pa iznosi 4.324 boda. Istodobno, frankfurtski DAX spustio se 0,25 posto, na 3.669 bodova.

Najveći europski telekom, Deutsche telekom izvijestio je danas o snažnom porastu neto dobiti, što je podiglo cijene njegovih dionica za gotovo tri posto. ThyssenKruppove dionice poskupjele su 4,1 posto, budući je udvostručio tromjesečnu dobit i povisio procjene poslovanja za cijelu godinu.

Među dobitnicama bile su i dionice osiguravajućih kompanija, posebno njemačkog Hannover Rea (3,7 posto), te britanskog Royal&Sun Alliancea (5,5 posto), kako su zaradama premašile očekivanja tržišta. No, dionica švicarske kemijske kompanije Ciba potonula je 6,6 posto, jer je izvijestila o neznatno nižoj dobiti nego se očekivalo te objavila oprezniju procjenu poslovanja do kraja godine.

"Rezultati europskih kompanija tendiraju pozitivnoj strani. No, svaka opreznija procjena poslovanja oštro se kažnjava", ocijenio je raspoloženje na tržištu strateg pri brokerskoj tvrtki Execution, Hamish Low.

Ipak, europska tržišta i nadalje pritišću zabrinutosti u pogledu gospodarstva unatoč tome što korporacije imaju uglavnom dobru izvedbu od početka godine. "Nedavno objavljeni makroekonomski pokazatelji ukazuju da je faza oporavka u trenutnom ekonomskom ciklusu završena, te da će odsad gospodarski rast biti nešto niži nego što smo dosad bilježili", stoji u analizi Credit Suisse First Bostona.

Ulagači su oprezni i u pogledu novih američkih pokazatelja, te s nestrpljenjem očekuju podatke o prometu u maloprodaju u SAD-u te broju novih nezaposlenih.

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks danas je oslabio 0,2 posto, na 11.028 bodova.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2266 1,2273 1,2217

Euro/JPY 135,52 135,69 135,12

USD/JPY 110,47 110,89 110,47

-------------------------------------------------

U očekivanju ključnog podatka o prometu u američkoj maloprodaji kako bi se dobile nove smjernice glede daljnjeg rasta američkih kamatnih stopa, dolar je danas na svjetskim tržištima nešto oslabio u odnosu na euro.

U takvim je okolnostima dolar oslabio oko 0,4 posto prema euru, koji trenutno iznosi 1,2266 dolara. Na gubitku je bio i prema jenu, u visini nekih 0,6 posto, te trenutno stoji 110,47 jena.

Dolar je izbrisao dio dobitaka ostvarenih nakon ovotjednog rasta kamatnih stopa i optimističnih prognoza američke središnje banke Fed glede najvećeg svjetskog gospodarstva, kako su ulagači odlučili pričekati najnoviji podatak o prometu u američkoj maloprodaji ne bi li dobili još dokaza o snažnom gospodarskom rastu koji bi poduprli Fed-ov optimizam.

"Samo osciliramo oko tih razina, no ulagači čekaju podatak o prometu u srpnju nakon slabog podatka o američkoj zaposlenosti u istome mjesecu", ukratko je ocijenio Aziz McMahon, valutni strateg u ABN Amro.

Jačanju eura pomogli su i snažni podaci o rastu gospodarskih aktivnosti u eurozoni. Njemačko gospodarstvo u drugom je tromjesečju očekivano zabilježilo rast u visini 0,5 posto u odnosu na ranije tromjesečje, te godišnji rast od dva posto. Privremeni podaci iz Francuske pokazali su da je to drugo po veličini gospodarstvo eurozone istodobno ostvarilo rast BDP-a od 0,8 posto u odnosu na prva tri ovogodišnja mjeseca. Optimistični ministar financija Nicolas Sarkozy kazao je da bi francuski gospodarski rast ove godine lako mogao dosegnuti 2,5 posto.

Japanskoj su valuti nešto poticaja dale najnovije procjene Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), prema kojima bi realni BDP tog drugog najvećeg svjetskog gospodarstva trebao porasti u 2004. za 4,5 posto, nasuprot ranije očekivanih 3,4 posto. Ona je stoga blago ojačala i prema euru, dosegnuvši 135,52 jena za euro.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

09.08. USLIB 1,55 1,57 1,71 1,71

09.08. EULIB 2,05 2,08 2,11 2,18

----------------------------------------------------

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙