U izjavi koju su u četvrtak prenijele banjalučke "Nezavisne novine" Bećirbašić je pojasnio kako su tri mjeseca potrebna za dodatnu obuku i opremanje bosanskohercegovačkih pirotehničara, a taj proces još nije ni počeo baš kao što iz BiH u Sjedinjene Države još nije poslan časnik koji bi trebao koordinirati te poslove.
Sukladno odluci Predsjedništva BiH, postrojba od 36 pirotehničara iz sastava vojski Federacije BiH odnosno Republike Srpske trebala je biti upućena u Irak tijekom rujna.
Unatoč opasnostima koje su iračka svakodnevica, vlasti BiH nisu imale poteškoća pri odazivu jer se za misiju prijavilo znatno više od potrebnog broja kandidata.
Ministar obrane Nikola Radovanović ranije je potvrdio kako je odlazak u Irak zainteresirano 55 iskusnih pirotehničara. Uz ostalo, njih je nedvojbeno privukla i mogućnost zarade o kojoj u BiH mogu samo sanjati.
Pirotehničari iz BiH u Iraku bi tako mogli zaraditi i do tri tisuće eura mjesečno dok prosječna plaća u njihovoj zemlji i dalje ne prelazi iznos od 250 do 300 eura.
Američka je vlada odmah obećala financijsku potporu deminerskoj postrojbi iz BiH uključujući i njezino dodato opremanje a američki državni tajnik Colin Powell koji je početkom kolovoza boravio u Sarajevu iskoristio je tu prigodu kako bi vlastima BiH odao javno priznanje zbog odluke o sudjelovnju u iračkoj mirovnoj misiji.
Članovi Predsjedništva BiH i ministar vanjskih poslova te zemlje Mladen Ivanić odlučno su branili odluku o slanju pirotehničara u Irak istaknuvši kako je ona prije svega humanitarne naravi a osim toga će pomoći jačanju savezništva sa Sjedinjenim Državama.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Sulejman Tihić odlučno je u ustvrdio kako će njegova zemlja sudjelujući na tako simboličan način u iračkoj misiji, dobiti puno više nego što u nju ulaže.
Tijekom kolovoza uslijedila je međutim prava ofenziva dijela sarajevskih medija usmjerena protiv slanja vojnika u Irak.
Minorna oporbena stranka Socijaldemokratska unija (SDU) koju čine otpadnici iz Socijaldemokratske partije (SDP) proteklog je vikenda u Sarajevu organizirala potpisivanje peticije protiv slanja deminera u Irak.
Predstavnici te stranke, unatoč njezinom nikakvom utjecaju u javnosti, pri tom su dobili veliki publicitet u najtiražnijem bosanskom listu "Dnevnom avazu".
Peticiju je navodno potpisalo oko tri tisuće ljudi a prikupljanje potpisa se nastavlja.
Odmah nakon toga negativno stajalište o mogućem sudjelovanju u iračkoj misiji iznijeli su i predsjednik Stranke za BiH (SBiH) Safet Halilović te jedan od dopredsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) Elmir Jahić.
Obje te stranke članice su vladajuće koalicije što ovim kritikama daje dodatnu težinu.
"Avaz" je u četvrtak objavio rezultate svog istraživanja javnog mišljenja po kojemu se navodo 63 posto ispitanika zalaže za preispitivnje odluke o slanju pirotehničara Irak.
Doministar Bećirbašić je potvrdio kako će prije slanja vojnika u Irak svakako još jednom biti razmotreno sigurnosno stanje u toj zemlji ali je istaknuo kako je to prije svega političko pitanje u koje se Ministarstvo obrane ne želi miješati.
"Vrući krumpir" misije u Iraku u svojim rukama ne želi držati ni predsjedatelj Vijeća mnistara BiH Adnan Terzić. On je kazao kako su vanjska politika i obrana u nadležnosti državnog Predsjedništva koje jedino može razmotriti eventualnu odgodu slanja vojnika u inozemstvo.