Nixon je 9. kolovoza 1974. potpisao pismo o napuštanju svojih funkcija. Taj republikanac, izabran za predsjednika 1968. a potom ponovno 1972., na taj je način okončao jednu od najvećih kriza u povijesti SAD-a koja je uzdrmala same temelje američkog političkog sustava.
Afera je počela 17. lipnja 1972. kada je provaljeno u urede Nacionalnog stožera Demokratske stranke u zgradi Watergate u Washingtonu.
Skandal je u medijima buknuo nekoliko mjeseci kasnije te doveo u listopadu 1973. do otvaranja procesa "impeachmenta", odnosno opoziva, protiv predsjednika optuženog da je bio izravno upleten u tu aferu ilegalnog prisluškivanja.
Vrhovni sud u srpnju 1974. naredio je Nixonu da pravosuđu preda snimke privatnih razgovora koji su dokazali da je od lipnja 1972. ometao istragu i da je lagao američkom narodu.
Tri dana kasnije, Odbor za pravosuđe Zastupničkog doma preporučio je da predsjednik bude opozvan.
Richard Nixon je jedini predsjednik SAD-a koji je dao ostavku.
Protiv bivšeg demokratskog predsjednika Billa Clintona također je 1999. pokrenut proces opoziva zbog krivokletstva i ometanja istrage u aferi Monica Lewinsky, mlade stažistice u Bijeloj kući s kojom je imao vezu, ali Senat je, odbijanjem tih optužbi, odlučio da će Clinton ostati na svom položaju.
Nixon je umro prije deset godina u dobi od 81. godine i u svijesti Amerikanca ostao je zapamćen upravo po Watergateu i svojoj ostavci.
"Duboko grlo", misteriozni izvor koji je davao glavninu naputaka i informacija dvojici novinara Washington Posta, Bobu Woodwardu i Carlu Bernsteinu koji su javnosti otkrili skandal Watergate, i dalje je nepoznat. Novinari su se obvezali da njegov identitet neće otkriti sve dok je živ.